Genel

Suriye’de kaçırılan 9 Lübnanlı rehinenin yakınları Türkiye yönetimini protesto etti

Suriye’de kaçırılan 9 Lübnanlı rehinenin 30 kadar yakını, Lübnan’da görev yapan Türk askerlerini protesto etti.

Geçen Mayıs ayında Suriye’de kaçırılan Lübnanlıların yakınları, Lübnan’ın güneyinde görev yapan Türk Birliği üssü dışında Türk hükümetine “Çiçekli” protesto gösterisinde bulundu.

BM çerçevesinde Lübnan’ın güneyinde görev yapan Türk Birliği üssü önünde protesto gösterisi yapıldı. Daily Star gazetesine göre, geçen Mayıs ayında Suriye’de kaçırılan Lübnanlıların yakınları, üs önünde düzenlenen protestoda rehinlerin serbest bırakılmasını istedi.

Suriyeli isyancılarca 22 Mayıs’ta kaçırılan 11 Lübnanlının 2′si serbest bırakılırken 9′u hala rehin tutuluyor.

Habere göre 9 rehinenin, aralarında çocuk ve kadının da yer aldığı 30 kadar yakınının üs önünde yaptığı gösteride Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ankara’yı eleştiren pankartlar taşındı.

Gazete, “Kaçırılan kişilerin yakınları, Suriyeli isyancıların güçlü bir destekçisi olduğu için Türkiye’nin rehinelerin serbest bırakılması konusunda kilit bir rol oynayabileceğine inanıyorlar” ifadelerini kullandığı haberine şöyle devam etti:

“Rehine yakınlarının “barışçıl bir protesto’ olarak nitelediği eylem sırasında Lübnan Ordusu’nun yoğun güvenlik önlemleri arasında her ailenin çocuklarının 265 Türk barış koruyucusuna birer kırmızı çiçek sunmak üzere Şaytiye köyündeki Türk üssüne girmelerine izin verildi. Her ailenin bir temsilcisine de, üs içine girme izni verildi ve temsilciler üst düzey subaylarca kabul edildi.”

Gazete akrabalardan birinin, göstericilerin barış mesajını ileterek Türkiye’den diğer rehinelerin salıverilmesi için çaba göstermesini istediğini belirtirken barışçıl eylemlerin somut sonuç vermediğini savunan bir başkasının “Çiçek sunma gereğine ikna olmadım ancak akrabalar ısrar etti. Barışçıl davranmak bize bir şey sağlamadı, Türkiye rehinleri hemen serbest bırakmalı” sözlerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı