GenelSuriye Dostları

Suriye’de kaçırılan İran vatandaşlarının sağlıklı oldukları bildirildi

İran dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, Suriye’nin Homs kentinde kaçırılan İranlı uzmanların sağlıklı olduklarını bildirdi.

Salihi yaptığı açıklamada, Suriye’de kaçırılan 7 İranlı uzmanın sağlıklı olduklarını ve yapılan çalışmalar sonucu en kısa zamanda serbest bırakılacakların ümit ettiğini söyled.

Salihi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Suriye aleyhinde karar tasarısına Rusya ve Çin’in veto etmesinin hakça bir tutum olduğunu Amerika ve Avrupa ülkelerinin Güvenlik Konseyi’nden kendi şom emelleri için kullanmak istediklerini belirterek; “Dünya toplumu batılı ülkelerin bu durumuna karşı mücadele etmelidir” dedi.

Suriye meselesini Suriye’nin kendi iç meselesi olarak görmek gerektiğini belirten İran dışişleri bakanı, batılı ülkelerin Suriye’nin içişlerine karışma haklarının olmadığını söyledi.

Diğer tataftan Salihi, El-Menar televizyonuna yaptığı açıklamada Suriye dosyasının Arap birliği ve bazı batılı ülkelerin desteğiyle güvenlik konseyine gönderilmesinden dolayı şaşırdığını dile getirerek Suriye’nin direnişe destek vermenin bedelini ödediği nitekim direnişi desteklemeyi bıraksa batılıların Suriye’de en iyi hükümetin bulunduğunu ilan edip bir sorun bulunmadığı kanaatine varacaklarını söyledi.

Salihi Arap birliğinin Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın yetkisinin yardımcısı Faruk Eşşara’ya devredilmesi planıyla ilgili olarak da bu meselenin iç mesele olup dış siyasetteki temel ilkenin başka ülkelerin iç işlerine müdahale edilmemesi olduğunu belirtti.

İran dış işleri bakanı ayrıca Suriye’de her türlü askeri müdahalenin sorunu çözmektense sorun oluşturup tüm bölge ülkelerini etkileyeceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu