Cinayet ve KatliamlarGenel

Suriye’de katliam güvenlik birimlerinin müdahalesinden saatler önce gerçekleşti

Hama kırsalındaki Kbeyr bölgesi ve Maarzaf beldesi sakinleri silahlı terör gruplarının bölge sakinlerine karşı uyguladığı korkunç terör eylemlerini anlatarak terör gruplarının Kbeyr bölgesinde kadın ve çocuklardan oluşan 9 vatandaşı soğukkanlılıkla katlettiği katliamın gerçek yüzünü açığa çıkardı.

Kbeyr bölgesi sakinlerinden Ebu Havvaş Suriye televizyonuna telefonla yaptığı açıklamada, RPG roketleri ve PKC makineli tüfekleri bulunduran silahlı grupların bölgeyi bastıklarını, kadın ve çocukların üzerlerine ateş açtıklarını söyledi.

Ebu Havvaş, ordu ve güvenlik güçlerinden kendilerini zalim teröristlerden korumaları için müdahale etmelerini isteyerek “durum katlanılmaz hale geldi. Silahlılar bölgedeki halka saldırıyor. Teröristler vatandaşlara karşı sayısız cinayetler işledi” diye konuştu.

Diğer yandan Kbeyr sakinlerinden Ebu Halit, gerçekleri çarpıtan medya kanallarını kınayarak silahlıların bölge sakinlerini korkutup halktan haraç kestiklerini, ardından sahip oldukları hayvanları ve arabaları ellerinden aldıklarını bildirdi.

Ebu Halit, silahlı grupların emirlerine uymayanların evlerini yaktıklarını ya da kestiklerini dile getirerek devletten ve güvenlik birimlerinden tekfiri teröristlere ve silahlı gruplara hadlerini bildirmesini talep etti.

Maarzaf beldesi sakinlerinde Ebu Muhammed ise, silahlı grupların Kbeyr bölgesine sızdıklarını, kadın ve çocuk 9 vatandaşı katlettiklerini belirterek güvenlik birimlerini arayarak yardım istediklerini, güvenlik birimlerinin bölgedeki terör yuvalarına baskın düzenleyerek çatışmaya girdiğini kaydetti.

Ebu Muhammed, silahlı grubun katlettiği kurbanların cesetlerini yakıp parçaladığını, bazı kurbanların el ve ayaklarını bağladıklarını dile getirdi.

Suriye’nin Hama ilinde resmi bir kaynak dün akşam; terör yanlısı bir kısım medya kanallarının il kırsalında düşen Muarzaf beldesi civarındaki Kbeyr çiftliğinde yaşanan çirkef cinayete ilişkin yayınladıkları haberlerin aslı gerçeği olmadığını belirtti.

Kaynak; silahlı terör gruplarının çiftlikte inanlık dışı dehşet verici bir katliam işlediklerini, aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu 9 sivil vatandaşı vahşice katlettiklerini söyledi.

Ahlak, din ve insani ilkelerden tamamen uzak katliamın işlenmesi ardından bölge ahalisinin imdat çağrıları yaptıklarını ve feryat etillerini ifade eden kaynak; bunun üzerine ve katliamın işlenmesinden sonra güvenlik birimlerinin bölgeye hareket ederek teröristlerin saklandıkları yeri bastıklarını belirtti.

Operasyonda katliamı işleyen teröristlerin etkisiz hale getirildiklerini açıklayan kaynak; teröristlerin havzalarında bulunan otomatik silahlar, RPG roketatarları ve el bombalarının ele geçirildiğini ekledi.
Kaynak, teröristlerle çatışmada güvenlik birimlerinden iki elemanın şehit düştüğünü, beş elemanın da yaralandığını belirtti.

Ardından kurbanların otopsisi yapıldığını ifade eden kaynak; adli tıp uzmanlarının kurbanların Çarşamba günü saat 10 sularında vefat ettiklerinin ortaya çıktığını açıkladı. Kaynak; cinayetin işlendiği saatlerde bölgede teröristlerin bulunduklarını ve güvenlik birimlerinin henüz müdahalede bulunmamış olduklarına dikkat çekti.

Bu arada eli kanlı gözü dönmüş terör gruplarının işledikleri bu insanlık dışı vahşet ilk olmasıyla birlikte, güvenlik konseyinin Suriye’deki krizi tartışmak üzere düzenleyeceği oturumun arifesinde gelmektedir. Terör grupları ve yandaş medyaların yanında arkalarındaki ülkeler bu gibi münasebetlerden önce kanlı eylemlerini tırmandırmakla dünya kamuoyunu Suriye’ye karşı kışkırtmayı hedefliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı