GenelSuriye Düşmanları

Suriye’de kaybeden Suudi Arabistan Lübnan’a yöneldi

Suriye politikası başarısızlıkla sonuçlanan Suudi Arabistan İstihbarat Başkanı Bender Bin Sultan’ın, kendisini kanıtlamak için Lübnan üzerinden yeni komplolar planladığı ortaya çıktı.

Suriye yönetimini düşürmek için uzun süredir çeşitli faaliyetler yürüten Suudi Arabistan İstihbarat Şefi Bender Bin Sultan’ın, bu hedefi doğrultusunda Lübnan’da iç karışıklık peşinde olduğu su yüzüne çıktı.

El-Ahbar Perss adlı internet sitesinin haberine göre, Bender’in Lübnan üzerindeki oyunları, Suriye’de muhaliflerin açık bir şekilde yenilgiye uğramasından sonra ortaya çıktı. Öyleki, silahlı muhaliflerin yenilgisi ile Suudi Arabistan’ın Suriye’deki planları suya düştü. Bu yenilginin ardından bir sonraki hamle için hazırlanan Bender Bin Sultan, Suudi Arabistan’ın otoritesini Lübnan’a göstermek için ülkede iç karışıklık tezgahladı.

Habere göre, Suudi Arabistan’ın Lübnan’ı vurması, ülkeyi batıya daha da yakınlaştıracaktı. Ayrıca, Bender’in Suriye ve Irak’taki yenilgisinin ardından Lübnan zaferi, bölgede daha güçlü bir konum elde etmesi için imkân sağlayacaktı. İddialara ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Lübnan ve Suriye, BOP’un sahibi olan İsrail’in bölgedeki işgaline karşı direnişleri destekleyen iki ülke olarak biliniyor. Suriye’de başarısızlığa uğrayanların, şimdi de Lübnan’a yönelmeleri, bu planların İsrail tarafından koordine edildiği ve İsrail’in güvenliğini sağlamak için Suriye ve Lübnan’a saldırıldığı gerçeğini olanca çıplaklığıyla gözler önüne sermiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu