Genel

Suriye’de ki eli kanlı teröristler bir aydır Harem direnişini kıramadı

Özgür Suriye Ordusu güçleri Türkiye sınırındaki Harem kasabasını ele geçirmek için bir aydır bölgeye saldırıyor. Bir türlü istediğini alamayan muhalifler, Türkiye’den aldıkları roketlerle saldırıyor, sivilleri öldürüyor ve yaralıları Türk ambulansları tarafından Türkiye’deki hastanelere taşınıyor.

Suriye’deki kanlı eylemlerine devam eden silahlı muhalifler, her yolu denemelerine rağmen, Türkiye-Suriye sınırındaki Harem’i haftalardır ele geçiremiyor. Suriye’nin bu kuzey sınır kasabasının önemi ise, Türkiye ile Suriye arasında açıkça ilan edilmemiş savaşın, Suriye topraklarına yönelik Türkiye merkezli saldırganlığın yaşandığı yer olmasından kaynaklanıyor. Suriye Ordusu’nun Halep kentinde ÖSO ile girdiği çatışmalardan sonra kentin kuzeyinde kontrolü ele geçirmesinin ardından, Türkiye’den ÖSO’ya silah ve mühimmat tedariği yolunun kapandığı, Harem’e yönelik bu şiddetli kuşatma ve saldırıların ise kasabanın ele geçirilerek silahlı muhaliflere yeni bir silah tedariği rotası oluşturma niyeti taşıdığı biliniyor.

İdlib kentinin büyük bölümünde kontrolü elinde bulunduran Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), Suriye yönetimi yanlısı nüfusun çoğunluğu oluşturduğu Harem’i de ele geçirebilmek için, şimdiye dek yaşananlardan çok daha büyük bir katliama imza atmasından korkuluyor.

4000 kişinin yaşadığı Harem’i yaklaşık olarak 1 aydır kuşatma altında tutarak ele geçirmeye çalışan ÖSO kent halkının direnişini kıramıyor. ÖSO’nun yiyecek girişini engellediği Harem’de halk tarafından kurulan Halk Komiteleri adlı milis güçlerin ÖSO militanlarının kente hakim olmasına izin vermediği bildiriliyor.

Harem’de katliam
31 Ekim günü Duşka tipi ağır makineli silahlarla Harem’e saldırarak kent halkından 5 kişinin ölümüne yol açan ÖSO, 4 Kasım günü de bir katliama imza attı. ÖSO, Harem’in El Tarm ve El Kalaa mahallelerine roketatarlarla saldırarak, aralarında kadınların ve çocukların da olduğu 30’un üzerinde sivilin ölümüne, pek çok evin de yıkılmasına neden oldu. İlçedeki bir diğer çatışma da Harem Kalesi’ni savunan Halk Komiteleri milisleri ile ÖSO arasında gerçekleşti. Son yaşanan saldırılarla, ÖSO’nun kuşatmayı sürdürdüğü dönem boyunca Harem halkından 320 kişiyi öldürdüğü açıklandı.

Harem halkı silahsızken ÖSO’nun elinde Türk yapımı roketler bulunuyor
ÖSO’nun sivil halkın arasına yaygın bir şekilde dağılmış olması nedeniyle, Suriye ordusunun sivil ölümlere neden olmamak için şiddetli bir operasyon düzenleyemediği Harem’de, ÖSO’nun kasaba sınırlarındaki hakimiyeti nedeniyle kasabadaki Suriye ordusu askerlerine ve halkın ÖSO’yla savaşmak için kurduğu komitelere malzeme ve mühimmat desteği mümkün olamazken, ÖSO militanlarının aralarında Türkiye de olmak üzere dış silah desteğine sahip olduğu biliniyor. Haber kaynakları ÖSO’nun elinde Türk yapımı kısa menzilli füzelerin ve bu füzelerin fırlatılmasını sağlayan rampaların, çok sayıda da havan topunun olduğunu bildiriyor.

ÖSO’ya yapılan silah, eğitim, para yardımı, Harem etrafında yoğunlaşan tuhaf bir trafiğin de yaşanmasına neden oluyor. Suriye ordusu en son, gazeteci olduklarını ileri süren 3 İngiliz uyruklu kişiyi, beraberlerinde ÖSO’ya teslim edilmek üzere olduğu anlaşılan şüpheli ekipmanlar olduğu halde tutukladı.

Haremliler ölürken ÖSO militanları yaralanınca ambulanslarla Türkiye’ye taşınıyor
Bu eşitsiz durumun yol açtığı bir başka insanlık dışı durum ise, çatışmalarda yaralanan ÖSO militanlarının Türkiye’ye ait olduğu bildirilen ambulanslarla hemen Türkiye’ye taşındığı ve orada tedavi edildiği, kasaba içinde savaş veren Suriye Ordusu’na bağlı askerler ile halktan kişilerin ise yaralandıklarında, gerek ÖSO’nun uzun süreli kuşatması nedeniyle tıbbi malzeme ve ilaç stoklarının erimiş olmasından, gerekse de Harem dışına çıkamamalarından dolayı tıbbi olarak müdahale şansı bulamamaları konusunda yaşanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu