Genel

Suriye’de mevcut durumların yanlış raporlarla çarptırılması kınandı

Suriye İnsan Hakları Şebekesi Uluslar arası Af Örgütü ve İnsan Hakları Örgütlerini; tarafsızlık, dürüstlük ve gerçekçilik özeliklerine sahip olmayan yanlış raporlara dayanma tehlikesinden uyardı.

Şebeke bugün yayınladığı bildiride; sözü geçen iki örgütün Suriye’de mevcut durumlara ilişkin gerçek dışı haberler yayınlamaya devam etmelerinin Roma’nın temel anayasasının 7. ve 25. maddeleri kapsamında yasal olarak sorumluluk yüklediği gibi Suriye’de çocukları, kadınları ve diğer masum insanları katletmek için terör gruplarına teşvik teşkil ettiklerini belirtti.

Suriye hakkında yayılmaya çalışılan haberlerin gerçekte olanların tam tersi olduğunu ifade eden Şebeke; medya araçlarının gerçekleri çarpıttıklarını ve olumsuz bir portre yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

İnsan Hakları Şebekesi; Suriye’nin ulusal birliğini ve bölgedeki merkezi rolünü hedef alan bir komploya maruz kalmasıyla uluslar arası yüksek düzeyli buluşmalar aracılığı ile ülkede olup bitenlerin gerçeğini aktarmanın gereğine vurgu yaptı.

24/11/2011 tarihinde BM’deki uluslararası insan hakları komisyonu yönelttiği bildirinin yanı sıra 01/12/2011 tarihinde Cenevre’deki İnsan Hakları Konseyine yönelttiği çağrı gereğince dezenformasyon raporlara dayanılarak hazırlanan Cenevre’deki İnsan Hakları Konseyinin iki kararı ve BM’deki İnsan hakları Komisyonunun kararının geri çekilmelerini talep eden Şebeke; iki örgütün güvenirliklerini yeniden kazanmaları amacıyla Suriye Arap Cumhuriyetinin itibarını geri verme isteğinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı