Genel

Suriye’de muhalefeti silahlandırmak komşu ülkeleri tehlikeye sokabilir

Cezayir Dışişleri Bakanı Murad Medilsi; Suriye’de herhangi bir yabancı askeri müdahaleye karşı ülkesinin mutlak bir şekilde karşı olduğunu yinelerken, Irak Dışişleri Bakanlığı Vekili Lebid Abbavi; ülkesinin benzer tutumuna dikkat çekerek Suriye’de en uygun çözümün diyalog aracılığıyla siyasi çözüm olduğunu vurguladı.

Tunus’ta düzenlenen 5. Arap – Çin Forumu toplantıları kapsamında yaptığı açıklamalarda Medilsi; son günlerde Suriye’ye karşı savrulan askeri müdahale tehditlerini eleştirirken; askeri müdahalenin kesinlikle çözüm olamayacağını ifade etti.

Benzer bir açıklamada bulunan Irak Dışişleri Bakanlığı Vekili Abbavi; askeri müdahale yönündeki açıklamaları eleştirerek Irak’ın Suriye’de durumları alevlendirme çabalarını reddettiğini ve kınadığını belitti.

Askeri müdahalenin kesinlikle hiç bir olumlu sonuç getirmeyeceğine vurgu yapan Abbavi; bunun en iyi örneğinin Libya, Irak ve daha bir çok ülkede net bir şekilde görüldüğüne dikkat çekti.

Abbavi; Annan planı ve barışçıl siyasi çözüm yönündeki çabaları destekleme ve yoğunlaştırma davetinde bulunarak, ciddi ve aktif bir şekilde şiddete son verme çalışmalarında bulunma önemine işaret etti.

Suriye muhalefetini silahlandırmanın ülkedeki şiddeti tırmandırma ve daha fazla kanın akıtılmasına katkı sağlama anlamı taşıdığına vurgu yapan Abbavi; bunun da komşu ülkelerde oldukça kötü ve tehlikeli sonuçlara yol açabileceğinden uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı