Genel

Suriye’de muhalefeti silahlandırmak şiddet sürecini uzatacaktır

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov sözde Suriye dostları olarak bilinen tarafların düzenldikleri toplantıların Suriye’de şiddete son verme ve krizi çözme çabalarını engellediklerini ilan etti.

Azerbeycan’ın başkenti Bakü’de bugün yaptığı açıklamada Lavrov; “Suriye Dostları” adlı grubun, Suriyeli muhalefetin diyaloga katılması, bu muhalefete silah ve finans sağlamakla birlikte Suriye’ye yeni yaptırımlar alma yönünde kararlar alarak provokasyonda bulunduklarını belirtti.

Sözde Suriye Dostları grubunun yürüttüğü bu çalışmaların doğal olarak şiddeti durdurma çabalarını sabote ettiğini belirten Lavrov; Suriyeli muhalefete silah gönderilmesinin Suriye’de yaşanan krizin süresini uzatacağını belirtti.

Suriye muhalefetinin silahlandırılmasında mümkün olan tüm olanakların kullanılmasına rağmen bu muhalefetin Suriye ordusu ve silahlı kuvvetlerini yenmesinin imkansız olduğu gün ışığı gibi ortada olduğuna vurgu yapan Lavrov; böyle bir şeyin sadece çatışma ve şiddetin uzun sürmesine yol açacağına işaret etti.

Lavrov; muhalefetin silahlandırılmasına davet edenlerin sadece ve sadece Suriye’ye yönelik dışarıdan bir askeri müdahalenin peşinde olduklarının altını çizdi.

Bu süreç içinde uluslararası toplumun bir kısmının güce dayalı olarak çaba harcadığını ifade eden Lavrov; fakat bu tarafların yasalar, kanunlar ve müzakereler gücüne değil de askeri ve kaba güce dayandıklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; Suriye muhalefetinin büyük ve ciddi bir şekilde dağılmış olduğunu, belirli bir yön yada meyle sahip olmadığını ifade ederek buna rağmen Rusya’nın tüm taraflarla iletişime geçmeye çaba harcadığını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı