Genel

Suriye’de patlamalarda zarar gören okul yeniden öğrencileriyle buluştu

Suriye Eğitim Bakanı Salih el-Raşid bugün; geçen Perşembe sabahı Şam çevreyolundaki Kazzaz Kavşağı yakınlarında meydana gelen iki terör patlaması sonucunda civarda bulunan eğitim-öğretim kurumlarının uğradığı hasarı inceledi.

Bakan Raşid; onlarca kişinin şehit yüzlerce kişinin yaralı düşmelerine neden olan patlamalarda büyük hasarlara uğrayan Kazzaz İlköğretim Okuluna ilaveten Birinci ve İkinci Teknik Meslek Enstitülerindeki onarım çalışmalarını gözlemledi.

Terör eylemlerinin Suriye halkını tüm bileşenleri ve kesimleriyle hedef aldığına işaret eden Bakan Raşid; altyapı ve hizmet kurumlarını sabote etme kaos ve şiddeti tırmandırmayı amaçladıklarını ekledi.

Eğitim Bakanı Raşid; patlamalarda okul ve enstitüdeki camların, duvarların ve çatıların yanı sıra araç-gereçlerin de zarar gördüğüne işaret ederek, kurumların en kısa zamanda yeniden hizmete dönmeleri için gereken tüm icraatların alındığını belirtti.

Bu arada Kazzaz ilköğretim Okulunda onarım ve restorasyon çalışmalarında bulunan atölyeler dün çalışmalarını bitirmeleriyle okul bugün öğrencileriyle yeniden buluştu.

Onarım atölyeleri ayrıca okula yakın kaldırım, yol ve diğer altyapıyı onarma çalışmalarını tamamlamışlardı.

Öte yandan Şam Üniversitesi Rektörü Prof Dr Muhammed Amir Mardini; terör patlamaları sonucunda Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi, Maliye ve Bankacılık Enstitüsüne ek olarak, Makine ve Elektrik Mühendisliğinde bir kısım bölümlerin hasara uğradıklarını açıkladı.

Mardini; üniversitenin derhal onarım atölyeleri gönderdiğini belirterek, öğretim kurumlarını en iyi şekilde yeniden hizmete sunma özeni gösterdiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı