Cinayet ve Katliamlar

Suriye’de Pusu Kuran Alçak Teröristler 120 Asker Ve Polisin Cesetlerini Parçalayarak Şehid Ettiler!

Polis ve güvenlik güçleri ile silahlı örgüt militanları arasında çatışmaların yaşandığı İdlib iline bağlı Cisreşşuğur kentinde şehit düşen polis ve güvenlik güçleri mensuplarının sayısı 120’ye yükseldi.

Cisreşşuğur bölgesindeki SANA muhabiri; bir kısım bölgelerde yuvalanmış silahlı örgüt militanlarının otomatik taramalı silahlar ve el bombaları kullandığını söyledi.

Silahlı militanların kent içinde bir güvenlik merkezine düzenledikleri saldırıda şehit düşenlerin sayısı 82′ye yükseldi.

Silahlı militanlar güvenlik merkezine bulundukları terör saldırısında otomatik taramalı silahlar, el bombaları ve RBC silahlar kullanırken, civardaki bina damlarında yuvalanan keskin nişancılar sivil vatandaşlara, polislere ve güvenlik güçlerine ateş açtılar.

Silahlı örgüt teröristleri, Zeyzun barajındaki elektrik santralini havaya uçurmaya çalıştı.

Silahlı örgüt militanlarının sabah saatlerinde Cisreşşuğur bölgesi yakınlarında kurduğu hain pusuda polis ve güvenlik güçlerinden 20 kişi şehit düşmüştü.

Gelen ilk haberlere göre polis ve güvenlik güçleri, bölgede silahlı terör gruplarının saldırılarına maruz kalan sivil vatandaşların imdat feryatları üzerine bölgeye giderken silahlı çetelerin gaddar pususuna düştüler.

Silahlı örgüt militanlarının saldırılarına maruz kalan sivil vatandaşlar evlerini barklarını terk ederek güvenlik noktalarına sığınmışlardı.

SANA’nın İdlib muhabiri; silahlı örgütlerden onlarca kişinin Cisreşşuğur bölgesinde Posta Binasına saldırdıklarını ve tüp gazıyla binayı havaya uçurduklarını söyleyerek, bunun sonucunda bina korumalarından 8 kişinin şehit olduklarını ekledi.

Silahlı örgütlerden yüzlerce kişi Cisreşşuğur kentinde bir dizi devlet binasına saldırarak yağmalama ve kundaklama eyleminde bulundu. Saldırılar sonucunda bina nöbetçilerinden 3 kişi şehit oldu.

İdlib muhabiri; silahlı örgüt militanlarının polis ve güvenlik güçlerinden düşen şehitlerin naaşlarını parçaladıklarını ve tahrip ettiklerini ifade ederken, bir kısmını da Asi Nehrine attıklarını söyledi.

Muhabir, silahlı militanların bölgede sivil vatandaşların evlerine saldırdıklarını, yolları kestiğini, kamu ve özel mülklere saldırdığını, işyerlerini de yağmaladığını belirtti.

Silahlı örgüt militanlarının bölgede bulunduğu bu vahşetten korkularını ifade eden bölge halkı, ordu birliklerinin derhal müdahale etmesini ve imdatlarına yetişmeleri talebinde bulundular.

Bu arada Cisreşşuğur Adalet Sarayı ikinci kez silahlı teröristlerin saldırı ve kundaklama eylemine maruz kalmıştı.

Bu arada bölgede inşa edilen Vadi el-Abyad Barajının platformuna saldıran silahlı teröristler, inşaat çalışmalarında kullanılan beş ton dinamite el koydu.

Kaynak; polis ve güvenlik güçlerinin, silahlı çete üyelerinin kesintili aralıklarla kontrollerine aldıkları semtlerden birinin çemberini sökmeyi başardıklarını belirtti. Aynı kaynak, polis ve güvenlik güçleri ile silahlı çeteler arasında çatışmaların devam ettiğini ekledi.

SANA muhabiri, silahlı teröristlerin kurdukları ve 20 şehidin düşmesine yol açan hain pusudan sonra bölgeye destek güçlerin gönderildiğini ifade etti.

Muhabir polis ve güvenlik güçlerinin bölgede sivil vatandaşlar ve askerlere ateş açan silahlı çetelerin içinde saklandıkları bir kaç evi güvenlik çemberine aldığını söyledi.

Elde edilen bilgilere göre silahlı çetelerin iyi bir askeri eğitim gördüklerini söyleyen muhabir, otomatik taramalı silahların yanında el bombalarına sahip olduklarını ekledi. Muhabir silahlı çetelerin bölgede sivil halkı korkuttuğunu ve beşeri zırh olarak kullandıklarını belirtti.

Yetkili bir güvenlik kaynağı, polis ve güvenlik güçlerinin Cisreşşuğur bölgesinde silahlı örgütlerden yüzlerce teröristle çatışmaya girdiğini belirtirken, bu teröristlerin kimi semtleri geçici süreliğine kontrolleri altına aldıklarına işaret etti.

Kaynak güvenlik güçlerinin; silahlı teröristlerin kontrolleri altına aldıkları bir semtte çemberi yarmayı başardığını belirtirken, iki tarafa arasında çatışmaların devam ettiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı: Devlet Silahlı Hiç Bir Eylem Karşısında Sessiz Kalmayacak

İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim el-Şear bugün akşam saatlerinde yayınladığı beyanda; Suriye’nin son bir kaç gün içinde bir çok bölgede özel ve kamu binaları, devlet daireleri, polis karakolları ve güvenlik merkezlerini hedef alan odaklı ve silahlı saldırılara maruz kaldığını belirtti.

Bu saldırıların son olarak Cisreşşuğur bölgesinde yaşandığını belirten İçişleri Bakanı; silahlı terör gruplarının bir dizi binayı ateşe verdiğini ve yıktığını ifade etti. Şear, silahlı terör gruplarının söz konusu devlet binalarında sivil ve askeri memurlara otomatik taramalı silahlarla ateş açtığını ve el bombaları attığını söyledi.

Devletin sivil ve askeri memurların yanında halkın mülkü sayılan kamu kurularını koruma sorumluluğundan hareketle; bu gibi eylemlere yasalar doğrultusunda güç ve azimle karşı koyulacağını belirten İçişleri Bakanı el-Şear; devletin, vatan ve vatandaşların güvenliğini gehedef alan hiç bir saldırı karşısında eli kolu bağlı klamayacağının altını çizdi.

Bölge Ahalisi: Vahşeti Kelimelerle İfade Etmek İmkansız

Cisreşşuğur kentine yakın köylerde silahlı örgüt teröristlerinin vahşetinden köylerini bırakıp kaçan vatandaşlar; teröristlerin bulundukları insanlık dışı vahşeti kelimelerle anlatmanın zor olduğunu ifade ettiler.

Ordunun derhal güç ve kararlılıkla müdahale etmesini talep eden vatandaşlar, canilere en ağır cezaların verilmesini istediler.

Vatandaşlar; silahlı teröristlerin otomatik silahlarla sürüler halinde motosikletler üzerinde kendilerine saldırdıklarını, çocukların gece boyunca uyuyamadıklarını ve keskin nişancıların her yerde yayılmış olmaları nedeniyle evlerinden dışarı çıkmaya korktuklarını söylediler.

Kardeşleri, dostları ve akrabaları olan güvenlik güçlerinden hiç bir haber alamadıklarını söyleyen bölge sakinleri, bir kısım güvenlik mensubunun üç günden beri bir binanın içinde abluka altında olduklarını ifade ettiler.

Vatandaşlar silahlı terör örgütlerinden binlerce teröristin Cisreşşuğur bölgesinde yayılmış olduklarına işaret ettiler.

Vatandaşlar, silahlı teröristlerin polis ve güvenlik mensuplarını sokaklarda öldürdükten sonra cesetlerini parçaladıklarını ve herkesin görmesi için silolara astıklarını söylediler.

Bölge ahalisi; cehenneme dönüşen bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması yönünde ordunun derhal müdahale etmesi gereğinin altını çizdiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı