Genel

Suriye’de referanduma 14 milyon 600 bin seçmen katılabilecek

Suriye İçişleri Bakanı Sivil İşlerden Sorumlu Yardımcısı Hasan Celali; Suriye genelinde yasalar ve kanunlar doğrultusunda oy kullanma hakkına sahip olan ve yeni anayasa taslağı için düzenlenecek referanduma katılabilecek vatandaşların sayısının 14 milyon 600 bin olduğunu söyledi.

SANA’ya yaptığı açıklamada Celali; oy kullanma hakkına sahip mümkün olduğunca yüksek sayıda vatandaşların seçme haklarını kullanabilmeleri sınır kapıları ve havaalanlarında kurulan merkezler dahil olmak üzere 13 bin 835 seçim merkezinin belirlendiğini açıkladı.

İçişleri bakanlığının referandumun amacına ulaşması için gerekli tüm icraatları tamamladığına işaret eden Celali; referandum işlemleri için gerekli tüm gereç-malzemelerin illere dağıtılması çalışmalarının yapıldığını ekledi.

Celali; ikamet yerleri haricinde bulunan vatandaşların bulundukları yerlerde kendilerine en yakın seçim merkezinde oylarını kullanabileceklerine dikkat çekti.

Referandum sürecinin denetlenmesi ve gözetlenmesi konusunda Celali; İçişleri Bakanının bu bağlamda merkezi bir komitenin teşkil edilmesi kararı çıkardığını açıkladı.

Celali; komitenin Suriye genelinde referandumun dürüstlük içinde cereyan etmesi, herkesin ulusal bir sorumluluk çerçevesinde oy kullanma hakkını kullanması, oy kullanmanın özgür ve güvenli bir ortamda sağlanması gibi konulara ilaveten, Suriye düzeyinde referandumun son sonuçlarının belirlenmesi gibi konulardan sorumlu olacağını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı