Genel

Suriye’de saldırılarını tırmandıran teröristlere yönelik operasyonlar sürüyor

Suriye İçişleri Bakanlığı yayınladığı bildiride; Homs ilinde bulunan silahlı terör gruplarının son bir kaç hafta içinde vatandaşlara karşı cinayet ve şiddet eylemlerini tırmandırdığını belirtti.

Bakanlık bildirisinde; terör gruplarının dehşet verici öldürme eylemlerinde bulunduklarını ve bu eylemlerin neticesinde yüzlerce masum insanın kurban gittiğini belirterek, bunlara ilaveten sivil vatandaşlara ait özel binalara patlayıcı düzenekleri yerleştirdiklerini ve bu binaları havaya uçurduklarını belirtti. Aynı zamanda sivil vatandaşları kaçırma, özel ve kamu mülklerini yağmalama, çalma ve kundaklama eylemlerinde bulunduklarını ekledi.

Söz konusu terör gruplarına sınır koyma amacıyla güvenlik birliklerinin müdahale etmeleri yönünde Homs ilindeki vatandaşların feryat çağrılarına rağmen hükümetin maksimum düzeyde sakin davrandığını ve bu teröristlere doğru yola gelmeleri için bir çok fırsat verdiğine vurgu yapan İçişleri Bakanlığı; fakat terör gruplarının yurtdışından aldıkları destek ve provokasyonla bu fırsatları reddettiklerini ve vatandaşlara karşı şiddet-öldürme eylemlerini tırmandırdıklarını ifade etti.

Bakanlık; bunun üzerine güvenlik birliklerinin müdahale etmekle birlikte Homs ilinde güvenlik ve istikrarı, vatandaşların selametini sağlama amacıyla silahlı terör gruplarına karşı koyma zorunda kaldığının altını çizdi.

Güvenlik birliklerinin Homs ilinin muhtelif bölgelerinde terör gruplarını kovalama ve yakalama operasyonlarında bulunduğunu belirten Bakanlık; bu bağlamda iki taraf arasında çatışmaların meydana geldiğini söyledi.

İçişleri Bakanlığı bildirisinde, meydana gelen çatışmalarda güvenlik birimlerinden 6 elemanın şehit düştüğünü ve 11 elemanın yaralandığını belirtirken, teröristlerin saflarında onlarca teröristin etkisiz hale getirildiğini ve bir çoğunun tutuklandığını ifade etti. Aynı zamanda saklandıkları yerlerde sıkışmaları neticesinde bir çok teröristin de teslim olduğunu ekledi.

Teröristlerin saklandıkları yerlere yapılan operasyonlarda oldukça büyük miktarlarda ve farklı türlerde silah ve mühimmatın ele geçirildiğini kaydeden Bakanlık; ele geçirilen silah ve cephanenin içinde İsrail yapımı el bombaları ve el yapımı bombaların bulunduğunu ekledi.

Bakanlık aynı zamanda silahların arasında uçaklara karşı kullanılan doşka ağır makineli tüfekler, PKC makineli tüfekler, muhtelif türlerde otomatik taramalı silahlar ve bu silahlara ait bol miktarda mühimmatın yer aldığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı bildirisinde; teröristlerin saklandıkları yerlerde ayrıca, yaptıkları eylemleri orduya yüklemek, orduya karşı yurtiçinde ve yurtdışında provokasyon yapmak için kullandıkları askeri üniformalar ve rütbelerin bulunduğunu açıkladı.

Homs kenti ve kırsalında güvenlik-istikrar tam bir şekilde sağlanıncaya dek güvenlik birliklerinin terör gruplarını kovalama ve yakalama operasyonlarını sürdüreceğini mutlak bir şekilde belirten İçişleri Bakanlığı; masum sivil vatandaşları tehdit eden, saflarında dehşet saçan, güvenlik ve selametlerini sabote etmeye çalışan silahlı hiç bir terörist kalmayıncaya dek bu operasyonların süreceğine vurgu yaptı.

Bakanlık bildirisinde ayrıca; silahlarını teslim etme ve doğru yola gelmeleri için hâla bu teröristlerin elinde bir fırsat bulunduğunu ilan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı