Cinayet ve Katliamlar

Suriye’de, Şam’ın Meydan Semtinde intiharcı terör saldırısı

Patlayıcı Kemer giyen bir intihar bombacısı dün Şam’ın ortalarında düşen Meydan Semtinde Zeynelabidin Camisi ve Ayşe Okulu yakınlarında Cuma namazının bitimine eş zamanlı olarak kendini havaya uçurdu.

İçişleri Bakanlığı; tekfirci terör gruplarının Suriye halkının güvenlik-istikrarını hedef alan yeni bir eylemlerinde patlayıcı kemer giymiş bir intihar bombacısının 27-04-2012 tarihine denk düşen Cuma günü saat 13:30’da Şam’ın Meydan Semtindeki Zeynelabidin Camisi yakınlarında kendini havaya uçurduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığı dün yayınladığı bildiride; vatandaşların Cuma namazı ardından camiden çıkmalarına eşzamanlı olarak meydana gelen terör patlamasında asayiş güçleri ve sivil vatandaşlardan 9 kişinin şehit düştüklerini 26 kişinin de yaralandıklarını belirterek, kimlikleri belirsiz iki kişiye ait ceset parçalarının toplandığını ekledi.

İçişleri Bakanlığında ilgili tarafların derhal patlama yerine gittiklerini belirten İçişleri Bakanlığı; uzman ekiplerin kanıtları, ceset parçalarından örnekler ve kullanılan patlayıcı atıklarını toplayıp gerekli testler için ilgili uzman laboratuarlara gönderdiklerini açıkladı.

İçişleri bakanlığı bildiride; masum sivil insanların saflarında dehşet saçma ve canlarına kıyma amacıyla düzenlenen korkak ve gaddar terör eylemi ve bu eylemi gerçekleştiren intiharcı bombacının kimliğine ilişkin araştırma-soruşturmaların devam ettiğini söyledi.

Tüm vatandaşlara vatansever duyarlılık içinde şüpheli durumlar ve teröristlere ilişkin ellerinde bulunan bilgileri ilgili kurumlara iletme çağrısı yapan İçişleri Bakanlığı; teröristlere karşı kesinlikle toleranslı yada gevşek davranılmayacağının altını önemle çizdi.

İçişleri Bakanlığı vatandaşların can ve mal güvenliğini, ulusal istikrarı sabote etmeye çalışan, dehşet ve kaos ortamı yaratmaya çalışan herkese demir yumrukla karşılık verileceğine vurgu yaptı.

Sağlık Bakanı Vail Halaki SANA’ya verdiği demeçte, Şam Hastanesi Genel Kurumunda çalışan tıbbi kadroların hastaneye nakledilen yaralılara hizmet vermek amacıyla görevlerinin başına geçtiğini söyleyerek doktorların insani görevlerini yerine getirmek ve yaralıların hayatını kurtarmak için ellerinden gelen çabayı harcadıklarını bildirdi.

Bakan Halaki, yaralıları kabul eden, ilk yardım ve sağlık hizmetleri sunan özel hastanelerin harcadığı çabalara da dikkat çekerek Sağlık Bakanlığı ve tüm hastanelerin olağanüstü durumlarda kullanılmak üzere yeterli stratejik ilaç rezervi ve tıbbi ekipmanı bulunduğunun altını çizdi.

Kan bağışında bulunan Şam sakinlerine teşekkür eden Sağlık Bakanı, hastanelerde şu an yaralıların ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli kan bulunduğuna işaret etti.

Hatırlanacağı üzere Meydan semti geçtiğimiz Ocak ayının 6′sında bir intiharcının kalabalık bir mekânda düzenlediği intihar saldırısına maruz kalmıştı. Saldırıda sivil ve asayiş güçlerinden 26 kişi şehit düşmüş 63 kişi de yaralanmıştı.

Bununla birlikte Şam kenti 17 Martta iki ayrı bombalı saldırıya tanık olmuştu. Bomba yüklü araçlardan biri Cemarik “Gümrük” kavşağı, diğeri Bağdat Caddesiyle Kasaa Semtini birbirine bağlayan bölgede patlatılmıştı. Saldırıda 24 kişi şehit olmuş, 3 kişinin parçalanmış cesetleri bulunmuş, 140 kişi de yaralanmıştı.

23 Aralık 2011 tarihinde ise teröristler Devlet Güvenlik İdaresi binasını bomba yüklü bir araçlar hedef almış 44 kişinin şehit olması 166 kişinin de yaralanmasına yol açmıştı.

Bununla birlikte teröristler geçtiğimiz Şubat ayında Halep ilinde Batı Muhallak bölgesinde Askeri Güvenlik Şubesi ve Arkub Bölgesinde Asayiş Güçleri Karargâhını hedef almıştı. Saldırıda asayiş güçleri mensubu ve sivil vatandaşlardan 28 kişi şehit olmuş 235 kişi de yaralanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu