GenelSuriye Düşmanları

Suriye’de savaşan Batılı teröristler ülkelerine dönerek hükümet ve sivil hedefleri vurma niyetinde

Suriye Haber Ajansı SANA’nın verdiği habere göre;Suriye’deki terörist grupları desteklemede parmağı olan batılı ülkeler, Suriye’ye ihraç ettikleri teröristlerin geri dönüşleri ve Avrupa toplumu dahilinde terör suçu işlemelerine yönelik endişe derecesini arttırdı.

Fransa istihbarat örgütü bu eylemin zorluğunu belirtmesine rağmen Suriye’den dönen ve Suriye’ye giden teröristleri yakından izleme yolunda ki dayatmalara sığındı.

AFP’nin raporuna göre Fransız istihbaratı Receb Tayyip Erdoğan hükümetinin desteğiyle Türkiye sınırından Suriye’ye sızan teröristlerin Fransız istihbarat teşkilatı tarafından denetlenmesi zorluğuna ve bu uğurda kötü sürprizlerle karşılaşılabileceğine işaret etti.

Bu dosyayı ele alanlardan biri, bazen 3 veya 4 muhtelif telefon numarası kullanan şüpheli bir şahsın 24 saat izlenmesi için yaklaşık 30 polis gerektirdiğini bunu nasıl yapabileceklerini ve bunun için öncelikli bir listenin koyulması gereğini vurguladı.

Öte yandan Fransız istihbarat birimlerine yakın kaynaklar, Türk istihbaratının nispi derecede Avrupalı mevkidaşlarına dönen teröristler hakkında bilgi verdiğini ancak Türk istihbaratının Paris veya Brüksel veyahut da Londra’yla istişare yapmadan Suriye’ye savaşmak için silahlı terör gruplarının saflarına katılmak üzere gidenleri geçirmekten yana olduğunu ortaya çıkardı.

Adının açıklanmasını istemeyen terörle mücadele uzmanı, istihbarat kaidesinin teröristlerin döndükleri zaman çağrılıp soruşturma yapılmadan geçmemelerini öngördüğünü lakin bütün herkesi izleyemeyeceklerini bazılarının kendilerinin bilgisi haricinde gidip geldiklerini ifade etti.

Batılı medya ve istihbarat birimleri çoğu raporları batı asıllı teröristlerin çoğunun Suriye’deki Kaide örgütüne bağlı terör gruplarına katıldıklarını ve ideolojilerini benimsediklerine işaret ediyor.

“Fransız Cihatçıları” adlı kitabın yazarı David Tomison Frans 24 kanalının dün kendisiyle yaptığı röportajda, ilk Fransız teröristlerin Suriye’ye 2012 yılında ya macera ya da Tunus yoluyla kendi özel imkanlarıyla vardıklarını, oraya varmaları ve terör gruplarına iltihak etmeleri ardından kendi arkadaşlarını da çağırdıklarını ve nereye varacaklarını çok iyi bildiklerine dikkat çekti.

Suriye’de savaşan Fransız teröristlerin Fransa’ya ve batılı ülkelere hükümet ve sivil hedefleri vurmak için geri dönmek istediklerini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu