Genel

Suriye’de seçim sonuçlarının ilan edilmesi için son daire bekleniyor

Suriye Seçim Yüksek Komisyonu Başkanı Yargıç Halef Azzavi, komisyonun 15 seçim bölgesinde düzenlenen 2012 yılı 13. Yasama Dönemi Milletvekili Seçimlerinin 14 bölgesinin sonuçlarını aldığını belirterek geri kalan bir seçim dairesinin sonuçlarının beklendiğini söyledi.

Azzavi SANA’ya yaptığı açıklamada, geri kalan bir bölgenin sonuçlarının; söz konusu seçim bölgesinin alt yargı komisyonunun sunulan temyiz ve itirazları incelemesi ve alınacak kararın beklenmesi nedeniyle geciktiğini bildirdi.

Seçim Yüksek Konseyi Başkanı, seçim kanununun 49. Maddesinin Anayasa Yüksek Mahkemesinin Halk Meclisi seçimleriyle ilgili itirazları incelemesini ön gördüğüne dikkat çeken Azzavi, itirazların adaylar tarafından nihai sonuçların açıklanmasından itibaren 3 gün içinde sunulabileceğine ve mahkemenin 7 gün içinde itirazlar hakkında karar alabileceğine işaret etti.

Nihai seçim sonuçlarının açılanacağı tarih konusunda ise Azzavi, tüm seçim bölgelerinden nihai sonuçların gelmesi ardından komisyonun belirlenecek tarihten bir gün önce sonuçların açıklanacağı yer ve zamanı açıklayacağını ifade etti.

Seçim kanununun 11. Maddesi Yüksek Seçim Konseyini Halk Meclisi Seçimlerinin nihai sonuçlarını açıklamakla yükümlendirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı