Genel

Suriye’de seçimlerin güzel seyri için gerekli önlemler alındı

Suriye İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim el-Şear; Halk Meclisi seçimlerinin güzel bir şekilde seyir etmesi ve vatandaşların özgür ve dürüst bir şekilde seçim haklarını kullanması için Şam ve kırsalında yapılan hazırlıkları denetledi.

SANA’ya konuşan İçişleri Bakanı Şear; seçimlerin güzel bir şekilde seyir etmesi ve vatandaşların Halk meclisindeki temsilcilerini güvenli ve hür bir şekilde seçmelerine katkı sağlamak amacıyla İçişleri Bakanlığının üstüne düşen misyon kapsamında gerekli tüm icraat ve önlemleri aldığını belirtti.

Bakan Şear; bu bağlamda seçim merkezlerinin korunması ve seçmenlere güvenli-demokratik bir ortamın sağlanmasında üstlerine düşen misyon ve sorumluluğu en iyi şekilde üstlenmeleri, ilgili diğer kurumlarla sürekli koordinasyon içinde olmaları için İl Emniyet Müdürlükleri ve onlara tabi birimlere talimatların verildiğini söyledi. Aynı zamanda seçim sürecini olumsuz bir şekilde etkilemek, vatandaşların özgür ve demokratik bir ortamda oy kullanmalarını aksatmak üzere her hangi bir girişimi engellemek amacıyla gerekli tüm icraatları ve önlemleri almaları talimatlarının verildiğini ekledi.

Bakanlığın, muhtelif bölgelere yayılan tüm seçim merkezlerine seçim kanunları kapsamında seçmenlerin oy kullanmaları için gerekli tüm araç-gereç ve ihtiyaçları dağıttığını ifade eden Bakan Şear; seçmenlerin kimlik kartlarıyla oy kullanabileceklerini ve birden fazla oy kullanmayı engellemek amacıyla gizli mürekkebin kullanılacağına dikkat çekti.

Şear; seçme hakkına sahip tüm vatandaşları seçim hakkından faydalanma ve vatani sorumluluklarını üstlenip yerine getirmekle birlikte Halk Meclisinde kendilerini temsil edecekleri seçmelerinde dürüst olmalarını, yüksek performans ve yeteneğe sahip olanları seçmelerine çağırdı.

İçişleri Bakanı Şear 7 Mayıs gününün; Suriye halkının muhtelif kesimleri ve bileşenleriyle iradesine ek olarak demokrasi ve vatanını yapılandırma sürecine katılım ısrarını somutlaştıracağı bir gün olacağının altını çizdi.

Bu arada sabah saat 07:00’dan akşam saat 22:00’a kadar seçim sürecinde Suriye halkı Halk Meclisinde kendisini temsil etmek üzere ülke genelinde 7195 adaydan 250 meclis üyesini seçecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu