GenelSuriye Dostları

Suriye’de şiddeti tırmandırmaya çalışan ülkeler var

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanperest ; bölgede ve bölge dışında bir kısım ülkelerin Suriye’de reform sürecini aksatmak için istikrarı baltalamaya ve durumları tırmandırmaya çalıştıklarını belirtti.

Mehmanperest dün yaptığı açıklamada; bir kısım ülkelerin Suriye’nin içişlerine müdahalesi nedeniyle Suriye’deki krizinin karmaşık bir hal aldığını ifade ederken bu ülkelerin Suriye’de halkın meşru taleplerini desteklediklerini iddia ettiklerini; ancak aslında gerçekte diyalog ortamını engellediklerini söyledi.

Ülkesinin başından beri halkın taleplerini desteklediğini belirttiğini vurgulayan Mehmenperest, ıslahatların hükümetler tarafından yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Mehmanperest , “O yüzden yabancıların herhangi bir ülkenin içişlerine karışması bizim görüşümüze göre uluslararası hukukun ihlalidir” şeklinde konuştu.

İran’ın BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın planını desteklediğini bir kez daha yineleyen Mehmanperest , konunun Annan’ın Tahran’a son ziyareti sırasında ortaya konulduğunu ve uluslararası düzeyde olumlu yansımalarının olduğunu dile getirdi.

Suriye’de şiddetin tırmanması için çalışan ülkeler olduğunu ve bu durumun Suriye halkına hizmet etmediğine dikkat çeken Mehmanperest ; “Hükümet ve muhalefet arasında diyalog koşullarının oluşmasını umut ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı