Genel

Suriye’de silahlı terör gruplarına füze ve ağır silahlar temin ediliyor

Suriye’de bulunan silahlı terör gruplarına silah kaçıran Asım Muhammed Nedim el-Mesdi; Lübnan’daki Ersal bölgesinden Suriye’nin Homs İlinin muhtelif bölgelerinde bulunan silahlı terör gruplarına silah kaçırdığını itiraf etti.

Suriye televizyon kanalının yayınladığı itiraflarında silah kaçakçısı Mesdi; terör gruplarına kaçırdığı silah ve cephane arasında RPG roketleri, muhtelif türlerde füzeler, pompalı tüfekler, makineli silahlar, tabancalar ve bu silahlara ait büyük miktarlarda mühimmatın yer aldığını söyledi.

Mesdi; gösterilerin ilk önce haklı taleplerle barışçıl olduğunu ve kısa bir süre sonra göstericilerin önce av silahları gibi hafif silahlarla çıktıklarını, ardından kalaşnikof gibi savaş silahları kullandıklarını belirtirken, silahlıların kaos ve belbele yaratma amacıyla hem güvenlik güçlerine hem de göstericilere ateş açtıklarını söyledi.

Sulama sistemlerinde çalışan fakat silah konusunda uzman olan Nidal Haddad adlı biriyle tanıştığını ve bu kişinin Lübnan’ın Ersal bölgesinden silah tüccarıyla kendisini tanıştırdığını ifade eden Mesdi; ortağının silahları alacak ve satacak kaynakları bildiğine işaret etti. Bunun üzerine Mesdi; finansı kendisinin sağlamasıyla ortağıyla karı yarı yarıya paylaşmak üzere anlaştıklarını ekledi.

Mesdi; Lübnanlı Ebu Iveyd adlı kişinin genellikle silahların teslimatını kuytu bölgelerde yaptığını, teslimden hemen sonra da ortağının teslim edilecek taraflarla telefonla görüştüğünü ve silahların onlara teslim edildiğini söyledi. Aynı zamanda kaçırdıkları silah ve mühimmatın büyük çoğunluğunu Homs Kentinin Baba Amro semtine taşıdıklarını ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı