Cinayet ve Katliamlar

Suriye’de teröristler çocukların bulunduğu evi havaya uçurdu

Suriye’nin İdlib’teki Cisreşşuğur bölgesine bağlı Beşlemon adıyla bilinen el-Malaka köyünde dün sabah silahlı terör gruplarının köydeki eski bir eve yerleştirdiği patlayıcı maddelerin patlaması sonucu çocuk yaştaki iki kardeş Ahmet ve Münir Ulvan şehit oldu.

İl Emniyet Müdürlüğü kaynakları SANA’ya yaptıkları açıklamada, patlamanın iki çocuğun patlayıcının yerleştirildiği eve tesadüfen ateş yakmak için girdikleri sırada meydana geldiğini söyleyerek silahlı terör gruplarının patlayıcı maddeleri bariyerlere ve emniyet merkezlerine saldırmak ve kamu mallarına zarar vermek amacıyla el bombası ve mayın yapımında kullandıklarını bildirdi.

Kaynaklar, köy sakinlerinin patlamanın olduğu yere geldiklerinde iki çocuğun cesediyle karşılaştıklarını, cesetlerden birinin tanınmaz halde olduğunu diğerinin ise Ulusal Cisreşşuğur Hastanesine kaldırıldığını belirtti.

Çocukları amcası Muhammed Ulvan verdiği demeçte, çocukların bile silahlı terör gruplarının eylemlerinden kurtulamadıklarına işaret ederek bu terör gruplarının her yere yıkım ve katliam yaydıklarını, vahşi eylemlerinin ve evlere yakın yerlere yerleştirdikleri patlayıcı madde ve bombaların çocukların gülüşünü çaldığını ifade etti.

Ulvan, kardeşlerden birinin ilkokul 2. Sınıf diğerinin ise 4. Sınıf öğrencisi olduğunu söyleyerek olay yerinde yapılan inceleme sonucu silahlı grupların patlayıcı maddeleri terk edilmiş eve koyduklarının ortaya çıktığını, patlamanın evin duvarında 1,5 metre çapında bir delik açtığını kaydetti.

Diğer yandan bugün silahlı terör gruplarının Cisreşşuğur’a bağlı el-Kefir beldesinde hedef aldığı Er Muhlid el-Avad ve sivil koruma Muhammed Abdulfettah şehit düşerken koruma görevlileri Zeyd Hatruş ve Heyyaf el-Halef yaralandı.

Emniyet kaynakları SANA muhabirine yaptıkları açıklamada, silahlıların bölgede demiryolunu korumakla görevlendirilen Halk Ordusunun korumalarına saldırdıklarını ve korumaların silahlarına el koyduklarını bildirdi.

Bununla birlikte, Maarrautulnuman’a bağlı Han Şeyhun’da Heyş beldesinin yol ayırımı yakınlarında ana yolun kenarına bırakılan bir el bombasının patlaması sonucu asayiş güçlerinden 3 eleman yaralandı.

Emniyet kaynakları, el bombasının yol kenarına yerleştirildiğini, teröristlerin bombayı yol güvenliğini sağlamaya çalışan güvenlik devriyesinin geçişi sırasında patlattıklarını beyan etti.

Diğer yandan silahlı bir terör grubunun dün gece saat bir sıralarında Şam kırsalında düşen Duma kentindeki Kent Meclisi ve Emniyet Müdürlüğüne RPG roketleri ve otomatik tüfeklerle düzenlediği saldırıda asayiş güçlerinden üç eleman yaralandı. Polis kaynağı; terör saldırısında iki binanın maddi hasarlara uğradığını ifade ederek, güvenlik birimlerinin saldırgan teröristleri kovalama ve yakalama operasyonlarını sürdürdüğünü belirtti.

Polis Muhammed İzze; dört araç kullanan silahlı teröristlerin söz konusu binalara saldırdıklarını, RPG roketleri ve otomatik silahlar kullandıklarını ifade ederek, saldırıda yaralandığını kaydetti.

Hama ilinde ise silahlı teröristlerin bugün; Mharde – Skaylbiye otoyolunu kesmeleri ve dehşet saçmaları neticesinde trafik Misyaf bölgesine yönlendirildi.

Kadmus Yolcu Taşıma Şirketinden bir otobüs şoförü SANA muhabirine yaptığı açıklamada; bir grup silahlının silah tehdidiyle yolunu kestiklerini ve otobüsün boş olmasına rağmen otobüse çıkıp arama yaptıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı