Genel

Suriye’de teröristler çok sayıda projeyi sabote ettiler

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat, Suriye hükümeti ile BM Programı arasındaki işbirliğinin geçtiğimiz yıllarda çok iyi olduğunu ve olumlu etki yaratan çok sayıda kalkınma projesiyle sonuçlandığını belirtti.

Teröristlerin milyarlarca liraya mal olan bu projelerin birçoğunu gelişime inanmadıkları için yıktıklarına dikkat çeken Mikdat, BM’nin bu eylemleri kınamamasından duyduğu esefi dile getirdi.

Görev süresi sona eren BM Kalkınma Programı Suriye Daimi Temsilcisi İsmail Veled el-Şeyh Ahmet’e düzenlenen veda töreninde konuşan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı, BM’nin birçok kaynaktan bilgi edindiğini, fakat bu bilgilerin Suriye’de yaşanan gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

“BM Programları Suriye temsilcilerinin Suriye’de olanlar, BM projelerine zarar verenler ve Suriye halkının yaşadığı acılar konusunda çok iyi raporlar hazırladıklarına eminim. Fakat gerçekler bir yelerde gizli” diyen Mikdat, BM sistemiyle işbirliğini uluslararası işbirliğinin önceliği olarak sürdürme gerekliliğine vurgu yaptı.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı, Suriye’nin BM kurucu üyesi olması itibariyle BM’ye üye devletlerin bağımsızlık ve egemenliğinin öncelikli olduğuna inandığına işaret ederek Suriye’nin istikrara doğru hızlı adımlarla ilerleyip terör unsurlarından kurtulmaya yaklaşırken halkıyla birlikte daha demokratik bir Suriye’ye doğru yöneldiğinin altını çizdi.

Diğer yandan Veled el-Şeyh Ahmet, Suriye’de yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek barışçıl çözüm ve diyalog masasının krizden tek çıkış yolu olduğuna dikkat çekti.

Suriye halkı gibi cömert, iyiliksever ve kültürlü bir halk bulmanın zor olduğuna değinen BM Kalkınma Programı Suriye Daimi Temsilcisi, Libya’daki yıkımın Suriye’de tekrarlanmayacağına vurgu yaptı.

“ABD ve tüm dünyaya Suriye’ye daha farklı davranılması gerektiğini söylemek istiyorum” diyen Veled el-Şeyh Ahmet, Suriye halkının kendi kaderini kendisinin belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Diğer yandan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Daimi Temsilciye, bu münasebet dolayısıyla bir plaket takdim etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı