Cinayet ve KatliamlarGenel

Suriye’de teröristler doğalgaz hattını yeniden bombaladılar

Suriye’de silahlı bir terör grubu bu sabah saat 08.30 sularında, Orta Bölgedeki petrol kuyularından gelen ve Homs iline bağlı Resten Kenti yakınlarından geçerek el-Zera ve el-Zeyzun elektrik üretim istasyonlarını besleyen doğalgaz boru hattını el yapımı bombayla havaya uçurdu.

Terör grubunun sabotaj eylemi sonucu patlama noktasında boru hattından alevler yükseldi.

Petrol Bakanlığından yetkili bir kaynak SANA’ya yaptığı açıklamada, silahlı terör grubunun hedef aldığı 24 inç çapındaki doğal gaz borusunun Suriye Doğal Gaz Şirketine ait olduğunu, el-Zera ve el-Zeyzun elektrik üretim istasyonunu beslediğini bildirdi.

Yetkili kaynak, el-Zeyzun elektrik üretim istasyonunun doğal gazla işletildiğini ve bu istasyonu besleyen alternatif hatlar bulunmadığı gibi feul oille çalışmadığını, bu nedenle istasyonun hizmet dışı kaldığına işaret etti.

Boru hattına gaz pompalama işleminin patlamadan hemen sonra durdurulduğunu söyleyen kaynak, yangının söndürülmesi ardından borunun onarılması ve yeniden hizmete açılması amacıyla gerekli icraatların alındığını belirtti.

Diğer yandan Elektrik Bakanlığından yetkili bir kaynak, bu sabotaj eyleminin el-Zeyzun istasyonunun hizmet dışı kalması nedeniyle genel şebekede saatte 400 megavatlık bir kayba yol açtığını ifade ederek el-Zera istasyonuna alternatif hatlardan doğal daz verileceğini ya da feul oille çalıştırılacağını beyan etti.

Kaynak, patlamanın tüm bölgelerde elektrik kesintilerinin bir saat daha arttırılmasına yol açacağına değinerek geçen dönemde bozgunculuk eylemleri ve Suriye’nin dört bir yanındaki elektrik üretim istasyonlarına feul oli maddesi ve doğal gazın nakledildiği demiryolunun hedef alınması sonucu 800 megavatlık bir elektrik kaybının oluştuğuna dikkat çekti.

Hatırlanacağı üzere bu sabotaj eylemi, silahlı terör gruplarının doğal gaz boru hatlarını el yapımı bombalarla hedef aldığı dördüncü eylem sayılırken sabotaj eylemleri elektrik üretim istasyonlarının çalışmaları ve performansını olumsuz yönde etkiledi ve patlama noktalarında büyük miktarda doğal gaz sızıntısına yol açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı