Cinayet ve KatliamlarGenel

Suriyede teröristler Kızıl haç ve Kızılay ekiplerine ateş açtılar

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığından yetkili bir kaynak, bakanlık,Suriye güvenlik birimleri ve Homs’taki yerel yönetimin geçtiğimiz iki gün boyunca Uluslar arası Kızıl Haç Örgütü ve Suriye Kızılay Örgütünün silahlı terör gruplarının bulunduğu bölgelerden yaralı, hasta, yaşlı, çocuk, engelli ve diğer sivil vatandaşların çıkarılması için yoğun çaba harcadıklarını açıkladı.

Yetkili kaynak, söz konusu bölgelerde bulunan vatandaşlara tıbbi ve gıda yardımı ulaştırılmaya çalışıldığını, fakat silahlı terör gruplarının katliamcı yüzünü tekrar göstererek Uluslar arası Kızıl Haç Örgütünün aldığı icraatlar dâhil tüm bu çabaları başarısızlığa uğrattığını belirtti.

Silahlı terör gruplarının yardımların ulaştırılması ve ellerinde tuttukları vatandaşların tedavi edilmesi, tıbbi ve gıda ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlama sözünü yerine getirmediğini kaydeden kaynak, terör gruplarının Kızıl Haç ve Kızılay ekiplerine ateş açarak yaralı ya da hasta hiçbir vatandaşı kentten çıkarmayacaklarını açıkladıklarını ifade etti.

Bakanlık yetkili kaynağı, uluslar arası ve insani kanunlarla çelişen bu terörist uygulamaların silahlı terör grupları ve onları destekleyen Arap, bölgesel ve uluslar arası tarafların terörist doğasını bir kez daha ortaya koyduğunun altını çizdi.

Kaynak, Suriye’nin BM Genel Sekreteri, İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ve Suriye’deki BM gözlemciler heyetine sorumluluklarını yüklenme, terör gruplarına insani mantığa uymaları için şiddetli baskı yapma, suçlarını ve gerçekleri çarpıttıklarını ortaya koyma çağrısında bulunduğunu bildirdi.

Suriye hükümetinin vatandaşlarının güvenliği, selameti ve sağlığına özen gösterdiğini yinelediğini söyleyen kaynak, Homs ilinde silahlı terör gruplarının bulunduğu bölgelerde mahsur kalan vatandaşlarının acılarını sonlandırmak için uluslar arası toplumla işbirliği yapmaya hazır olduğuna vurgu yaptı.

Yetkili kaynak, hükümetin silahlı terör gruplarının canlı kalkan olmaya zorladığı, terör ve vahşetini sürdürmek amacıyla elinde rehin tuttuğu vatandaşlarını kurtarmak için çabalarını sürdüreceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı