Genel

Suriye’de teröristler sağlık sektörünü 3.5 milyar zarara uğrattı

Sağlık Bakanı Vail el-Halaki bugün BM kalkınma Programı UNDP Daimi Temsilcisi Adem Abdülmevla ile iki taraf arasında anlaşmaya varılan çalışma programını etkinleştirme yollarını masaya yatırdı.

Programı uygulamaya koyma çalışmaları önündeki engelleri kaldırma mekanizmalarının ele alındığı görüşmede ayrıca mevcut sağlık ihtiyaçları kapsamında iki taraf arasında yeni bir programa imza atma temeli hazırlama yolları incelendi.

Sağlık Bakanı Halaki; Suriye’ye uygulanan katı yaptırımlar gölgesinde sağlık sektörünün vatandaşlara takdim ettiği ücretsiz hizmetleri sürdürebilmesi için uluslararası kurumların desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Suriye’ye uygulanan yaptırımların sağlık sektörünü oldukça olumsuz etkilediğini ifade eden Bakan Halaki; tıbbi gereç ve cihazları ithal etmenin yanı sıra mevcut cihazların onarım-bakımını da engellediğini ekledi.

Halaki; dolayısıyla bu zalim yaptırımların uluslararası misak ve ilkelerin yanında insan hakları ve temellerine de aykırı olduğunu, haklarını savunduklarını iddia ettikleri Suriye halkını zor durumda bıraktıklarına dikkat çekti.

Bakan Halaki; Suriye’deki silahlı terör gruplarının terör eylemlerinde hiç bir sınır, insani yada dini ilke tanımadıklarına vurgu yaparak, ülkedeki tüm insani hizmetleri hedef aldıkları gibi sağlık sektörünü de sabote etmeye çalıştıklarını belirtti.

Sağlık sektöründe hastane, poliklinik ve tüm sağlık merkezleri ve ekiplerinin saldırılara uğradıklarını belirten Halaki; farklı bölgelerde yapılan terör saldırılarında bu sektörün uğradığı zararın 3.5 milyar lirayı aştığını belirtti.

Sağlık Bakanı Halaki; bakanlığa tabi hastane ve tüm sağlık merkezlerinin insani hizmetlerini istisnasız herkese eşit bir şekilde takdim ettiğini, bu konuda da devlet yanlısı yada muhalefet olarak ele almadıklarının altını çizdi.

Kendi tarafından Abdülmevla; BM’nin muhtelif ajansları ve örgütleriyle Suriye’de sağlık sektörü ve insani tüm ihtiyaçları karşılamaya hazır olduğunu ifade etti.

Abdülmevla Halaki ile görüşmelerinde Suriye’de insani çalışmaları destekleme konusunda bir dizi noktada anlaşmaya varıldığını belirtti.

Suriye’ye uygulanan yaptırımların sağlık sektörünü etkilememesi gerektiğine dikkat çeken Abdülmevla; terör eylemleri neticesinde hastanelerde ve sağlık merkezlerinde meydana gelen zarar hacmini tespit etme çalışmalarında bulunmaya hazır olduklarını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı