Cinayet ve KatliamlarSuriye Düşmanları

Suriye’de teröristler sırtlarını dış güçlere dayayarak şiddette ısrar ediyorlar

Sırtlarını kimi uluslararası ve bölgesel güçlere dayayan silahlı terör gruplarının, Annan Planını başarısızlığa uğratmak amacıyla şiddet ve katliam eylemlerini tırmandırmaları çerçevesinde Halep’te Merce Semtinde yerleştirdikleri el yapımı bombanın patlaması sonucu üç vatandaş ağır bir şekilde yaralandı.

Bölgede ciddi bir hasara yol açan patlama, birçok ev ve ticari iş yerinin de tahrip olmasına neden oldu.

Bir başka silahlı terör grubunun da Salı günü akşam Halep’te Sanam Bulvarı yakınlarında bulunan Hamadaniye bölgesinde bir çiçekçi dükkanına yönelik açtığı yayılım ateşi sonucu işyeri sahibi Muhammet Şhade Bin Muhammed Ali isimli vatandaş şehit düştü.

Yine Türkiye’den Girmeye Çalıştılar

Öte yandan güvenlik birimleri dün sabah saatlerinde İdlib Kırsalı Cisr el-Şuğur Bölgesinin Hırbat el-Cavz mevkiinde Türkiye topraklarından silahlarla donatılmış olarak Suriye’ye girmeye çalışan teröristlerin eylemlerini çökerttiler.

İdlibli bir kaynağın SANA’ya yaptığı açıklamada; silahlı teröristlerin güvenlik birimleriyle karşıllaşmalarından sonra açtıkları ateşle başlayan çatışmada teröristlerden birinin etkisiz hale getirildiğini belirterek geri kalan teröristlerin Türkiye topraklarına geri kaçmayı başardıklarını belirtti.

Teröristler Kızılay Ekibine Saldırdı

Diğer yandan silahlı bir terör grubunun Şam Kırsalındaki Duma bölgesinde Suriye Kızılay Örgütü Şam Şubesine ait bir ambulansa saldırması sonucu bir Kızılay gönüllüsü şehit olurken bir kişi de yaralandı.

SANA muhabiri İl Emniyet Müdürlüğünden bir kaynağa dayanarak, silahlı terör grubunun Duma bölgesinde insani görevini yerine getirmekte olan ambulansı otomatik silahlarla taradığını, bunun sonucunda gönüllü Muhammed Ahmet Hadra’nın şehit düştüğünü ve gönüllü Mueyyed Kadamani’nin yaralandığını aktardı.

Suriye Kızılay Örgütü Şam Kırsalı Şubesi ise dün yayınladığı bildiride, gönüllü Hadra’nın insani görevini yerine getirdiği sırada Kızılay’a bağlı ambulans ekibinin Salı günü Duma bölgesinde saldırıya maruz kalması sonucu şehit düştüğünü açıkladı.

Kızılay Örgütü Başkanı Abdülrahman Attar, şehidin ailesine başsağlığı dileklerini sunarak şehit Hadra’nın aynı zamanda tüm örgütün kaybı olduğunu ifade etti.

Attar, Kızılay Örgütünün muhtaç olanlara yardım ulaştırma görevine yerine getirmede ısrarlı olduğunu bildirerek güvenlik birimlerinden saldırı konusunda soruşturma başlatmalarını istedi.

Kızılay Örgütü bildirisinde, ilgili tüm taraflara ambulans ekiplerini koruma ve örgüt çalışanları ve gönüllülerinin çalışmalarını kolaylaştırma çağrısında bulunurken insani yardımlarını tarafsızca yürüttüğüne vurgu yaptı.

Yolcu Otobüsünü Taradılar… 4 Şehit 6 Yaralı

Bu arada silahlı bir terör grubu Han Şeyhun bölgesinde; Halep’ten Hama’ya gitmekte olan Ehliye Seyahat şirketine ait bir otobüse ateş açtı.

Açılan ateş sonucu 4 vatandaş şehit düşerken 6 kişi de yaralandı.

Resmi bir kaynak SANA muhabirine verdiği demeçte, saldırıda 1987 doğumlu İsa İsmail’in başından aldığı isabet, 1957 doğumlu otobüs şoförü Abdülgani Şeyh Subh’un bacağından aldığı isabet, 1987 doğumlu Lema Muhyittin Masri’nin göğsünden aldığı isabet ve 1967 doğumlu İman Alluş Zeyn’in boynundan aldığı isabet sonucu şehit düştüklerini bildirdi.

Resmi kaynak terör saldırısında otobüs şoförünün muavini Muahmmed Mustafa’yla birlikte İmad Abdülmecit Kezez, Dalya Matanyus, Rüba Abdülrahman Temr Berazi adlı yolcuların yaralananlar arasında bulunduğunu beyan etti.

Şehitlerin Arasında Çocuk ve Kadınlar da Bulunuyor

Diğer yandan eli kanlı teröristlerin Hama Kentinin Muşaa el-Tayr Semtinde bir evin içinde hazırlamaya çalıştıkları bomba ellerinde patladı.

Patlama sonucunda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu bir kısım vatandaşlar şehit düşerken, civarda bulunan yaklaşık on ev zarar gördü.

Asayiş Güçlerinden Bir Şehit İki Yaralı

İdlib-Selkin otoyolu üzerinde bulunan Sicer beldesinde asayiş güçleri barikatına yönelik düzenlenen bir intihar saldırısında asayiş güçlerinden bir eleman şehit düştü iki eleman da yaralandı.

Yapılan açıklamada; içine patlayıcı yerleştirilmiş bir arabayla düzenlendiği belirtilen intihar saldırısında asayiş güçlerinden İsmail Asaad Salim şehit düşerken Onbaşı Fadi Mahmut İsmail ve Asker Kasım Muhammed Recep’in yaralandıkları ifade edildi.

Kaçırıp İşkenceyle Öldürdükleri Vatandaşı Asi’ye Atmışlar

Düğer yandan güvenlik birimleri; silahlı teröristlerin bir hafta önce kaçırdıkları İsam Musa adlı sivil vatandaşın cansız bedenini Asi Nehrine atılmış olarak buldu.

Bulunan cansız bedenin üzerinde çirkef bir şekilde yapılmış işkence izlerine rastlandı.

Terörist Babasını Öldürdü

İdlib kırsalında düşen Serakib Kentinde ise Muhammed el-Halid adlı terörist; kendisine doğru yola dönme nasihatinde bulunan babası Halid el-Halid’i tarayarak onu öldürdü.

Yerel bir kaynak terörist Muhammed’in katletme, kaçırma, gasp, hırsızlık ve yağmalama suçlarından arandığı belirtti.

Yarbay Keskin Nişancı Kurşunuyla Şehit Düştü

Bu arada Dera kırsalında düşen Busr el-Harir Beldesinde keskin nişancı bir teröristin açtığı ateşte Yarbay Habis Aslan şehit düştü.

SANA’ya açıklama yapan bölgede yetkili bir kaynak; Yarbay Aslan’ın arabasıyla beldeden yol geçtiği sırada keskin nişancı bir teröristin ona ateş açtığını ve şehit düştüğünü belirtti.

Öldürüp Sebze Haline Attılar

Güvenlik birimleri Dera kentindeki sebze halinde ise ağır işkenceye maruz kalması ardından asılarak öldürülen bir cansız beden buldular.

İlgili bir kaynak cansız bedenin Filistinli Raad Nidal Fevzi’ye ait oluğunu ifade etti.

Dera kırsalında da Mutab Muhammed el-Faruh adlı sivil vatandaşın cansız bedeni bıçak darbeleriyle delik deşik edilmiş olarak bulundu.

Polislere Silahlı Pusu Kurdular

Diğer yandan teröristler Dera kırsalının Ezra bölgesindeki Cedel Karakolunda görev yapan Polis Emced Ebu Ktayf ve Uzman Çavuş Yamin Taki’ye evlerine döndükleri sırada pusu kurdular.

Cedel ve Dama köyleri arasında kurulan hain pusuda Ktayf ve Taki şehit düştüler.

Yine Dera kırsalında düşen Namir bölgesinde Abdülkerim el-Ammari adlı vatandaşa ait cansız beden bulundu.

Bu arada Namir beldesine giden otoyol üzerinde teröristlerin koydukları iki bombanın infilak ettikleri, patlamalarda beşeri hasarın bulunmadığı belirtildi.

Yüzbaşının Cansız Bedeni Bulundu

Güvenlik birimleri Dera kırsalının Batı Ğariye Köprüsü altında Yüzbaşı Nevres Rahiye’nin cansız bedenini buldular.

Yüzbaşı Rahiye’nin bir gün önce teröristler tarafından kaçırıldığı ifade edildi.

Okulun Yanında Yerleştirilen Bomba Etkisiz Hale Getirildi

Bu arada bomba imha ekipleri; teröristlerin 7 Nisan Okulu yakınlarında yerleştirdikleri bir bombayı etkisiz hale getirdiler.

Yerel bir kaynak etkisiz hale getirilen bombanın fitil ve fünye aracılığı ile patlatılmak üzere hazırlanmış odluğunu aktardı.

Çalınan Araba Geri Alındı

Deyrezzor ilinde ise teröristlerin çaldıkları bir araba geri alındı.

SANA Muhabiri; geri alınan araba içinde pompalı tüfek, TNT, el yapımı bombalar ve muhtelif türlerde çok sayıda merminin bulunduğunu aktardı.

Bu Kez Hedef İşçi Servisiydi

Teröristler İdlib – Cisr el-Şuğur otoyolu üzerinde İdlib Dokuma Fabrikasında çalışan işçi servisini havaya uçurdular.

Sellat el-Zühur Köyü yol ayırımında yol kenarına ekilen bombayla gerçekleştirdikleri hain saldırıda aralarında şoförün de bulunduğu altı işçi yaralandı.

Yerel bir kaynak yaralıların Cisr el-Şuğur Devlet Hastanesine kaldırıldıklarını söyledi.

Yolcu Otobüsüne Ateş Açtılar

Eli kanlı teröristler Şam – Halep güzergahında seyir eden Şehba Seyahat Şirketine ait bir otobüse ateş açarak bir kişiyi yaraladılar.

SANA Muhabiri; teröristlerin İdlib kırsalı Han Şeyhun Bölgesinde sabah saat on sularında otobüse ateş açtıklarını aktarırken, otobüste bulunan yolculardan Halid el-Casim adlı vatandaşın yaralandığını söyledi.

Aynı kaynak; emekli Astsubay Üstçavuş Lebib Ahmet Muarra’ya ait cansız bedenin Cisr el-Şuğur kırsalında düşen Karkur ve Friyke beldeleri arasında bulunduğunu söyledi.

Muarra’nın bir gün önce teröristler tarafından Mhambel Beldesindeki evine düzenlenen saldırıda arabasıyla birlikte kaçırıldıklarını ifade eden kaynak; vefat nedeninin elektrik şoku olduğunu belirtti. Kaynak; ceset üzerinde ağır işkence izlerinin bulunduğunu ekledi.

Sağlık Müdürlüğüne Ait Araç Gasp Edildi

Kaynak; silahlı bir terör grubunun Neyreb –Sermin otoyolu üzerinde İdlib İl Sağlık Müdürlüğüne ait bir aracı gasp ettiklerini söyledi.

Teröristlerin silah zoruyla araç şoförünü indirdiğini ifade eden kaynak, ardından aracı meçhul bir yere götürdüklerini ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu