Genel

Suriye’de teröristlerden temizlenen Haffe bölgesi istikrara kavuştu

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığından bir kaynak; eli akanlı teröristlerin Lazkiye kırsalına düşen Haffe bölgesinde masum vatandaşları öldürmesi ve saflarında terör estirmesi, işyerleri, kamu ve özel mülkleri yağmalayıp kundaklaması ardından Bakanlığın Suriye’de görev yapan BM gözlemcilerini Haffe bölgesine gitmelerine ve oradaki durumları incelemelerine çağırdığını açıkladı.

Kaynak Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığının bulunduğu bu çağrının; yaşanan durumların gerçeğinden emin olma ve silahlı terör gruplarının eylemlerini gözlemlemekle temsil olan BM gözlemcilerinin görevleri kapsamında geldiğine dikkat çekti.

Güvenlik birimlerinin Lazkiye kırsalında düşen Haffe bölgesini masum sivil vatandaşları katleden, kamu ve özel mülklere saldırıp kundaklayan silahlı teröristlerden temizlemesi ardından bölge ve ahalisi yeniden güven-istikrarına kavuştu.

SANA’ya konuşan resmi bir kaynak; güvenlik birimlerinin Haffe’ye yakın köylere kaçan teröristleri kovalama ve yakalama operasyonlarını sürdürdüğünü ve onlarla çatışmalara girdiğini ifade etti. Kaynak çatışmalarda bir çok teröristin ölü ve yaralı düştüğünü, bir çoğunun da tutuklandığını söyledi.

Kaynak; çatışmalarda teröristlerin havzalarında bulunan büyük miktarlarda gelişmiş silahların ele geçirildiğini belirtirken bu silahların arasında kobra füzeleri, dürbünlü silahlar, otomatik taramalı silahlar, RPG roketatarları ve roketleri, bubi tuzakları, havan topları ve bol miktarlarda mermilerin bulunduğunu ekledi.

Aynı kaynak çatışmalarda güvenlik güçlerinden bir kaç elemanın şehit ve yaralı düştüklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı