Genel

Suriye’de teröristleri destekleyen ülkeler de teröre ortaktır

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar el-Caferi; Hama kırsalında düşen Kbeyr bölgesinde masum insanların öldürüldüğü cinayetin herhangi bir çatışmanın olmasından beş saat önce işlendiğini belirtti.

Caferi; Cezire ve Arabiye gibi provokatör kanallarda cinayet görüntüleri olarak ilan edilen resimlerin cinayet kurbanlarına ait olmadığını belirterek, Suriye medya kanallarının cinayete ilişkin gerçek görüntüleri yayınlayacağını açıkladı.

Uluslararası güvenlik konseyinin Suriye konusunda yaptığı toplantılar öncesinde terör gruplarının çirkef cinayetlerde ve kanlı terör eylemlerinde bulunmasının alışıla gelen bir durum olduğuna işaret eden Caferi; bu terör gruplarını destekleyen, kanlı eylemlerini örtbas eden ve dünya kamuoyunu Suriye ve halkına provoke eden terör yanlısı medyanın kışkırtıcı görüntüler yayınlamalarının da alışılmış bir durum haline geldiğine dikkat çekti.

Caferi; Suriye hükümetinin Annan planında üstüne düşenin tamamını uyguladığını, planı tamamlamaya hazır olduğunu belirtirken, ciddi bir diyalog ve gerçek bir reform isteyen herkesin önünde kapıları açık olduğunu ifade etti. Suriye hükümetinin ciddi ve ulsalcı bir diyalog başlatmaya hazır olduğuna işaret eden Caferi; dış müdahaleyi reddeden muhalif gruplarla sorunu olmadığını söyledi.

Caferi; herkesin idealindeki güvene ulaşmak ve karaya çıkmada Suriye hükümetinin elini kana bulamayan ulusalcı muhalefete de elini uzattığını kaydetti.

Bir kısım tarafların Annan planına ilişkin kuşkulu açıklamalarda bulunma ve bu planın başarısız kaldığını söylemekten başka bir şey yapmadıklarını ifade eden Caferi; aynı tarafların Suriye’ye yönelik askeri müdahale talebinde bulunduklarına işaret etti. Caferi; aynı zamanda bir kısım Arap ve bölgesel tarafların da Suriyelileri öldüren radikal gruplar ve terör gruplarını barındırıp desteklediklerine vurgu yaptı.

Caferi; Suriye’de masum insanları katleden teröristleri kucaklayan, onları barındıran ve destekleyen, terör eylemelerini kolaylaştıran ülkelerin Suriye’de kanların akıtılmasında ortak olduklarını belirtti.

Sözlerine devam eden Daimi Temsilci Caferi; Suriye’nin tarafsız, dürüst ve Suriye’nin içişlrine yönelik dış müdahaleleri reddeden tutumlarıyla bilinen ülkelerden soruşturma komisyonu ağırlamaya ve bu komisyonla işbirliğinde bulunmaya hazır olduğunu belirtti.

Arap Ligi genel sekreteri Nebil el-Arabi’nin suçlamaları konusunda ise Caferi; bu suçlamaların Suriye’de görev yapan BM gözlemciler heyetinin hazırladığı raporla tamamen çelişkili olduğuna dikkat çekti.

Bir kısım ülkelerin Suriyeli 23 milyon vatandaşa tek taraflı olarak uyguladığı kanunsuz yaptırımlar konusunda BM’nin tutumunu sorgulayan Caferi; bu yaptırımların sivil vatandaşların normal yaşamlarını etkilediğini, doğalgaz ve mazotun karşılanmasını engellediğini açıkladı.

Caferi; uluslararası bir dizi tarafın silahlı terör gruplarının farklı bölgelerde sivil vatandaşlara ve asayiş güçlerine karşı bulundukları kaçırma ve idam eylemleriyle insan haklarını nasıl ihlal ettiklerine ilişkin raporlar takdim ettiklerini belirtti. Bu raporlarda terör gruplarının sivil insanları canlı kalkan olarak kullandıkları ve henüz çocuk yaşlarda vatandaşların oldukça tehlikeli silahlar taşıttırıldıklarına dikkat çektiklerini ifade eden Caferi; ilgili kurumların bu konuda takındıkları sessiz tutumu eleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu