GenelSuriye Dostları

Suriye’de teröristleri silahlandırmak stratejik hatadır

İran Dışişleri bakanı yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahian Suriye’de teröristleri her türlü silahlandırmanın stratejik hata olduğunu vurguladı.

Salı günü Tahran’da İtalya dışişleri bakanlığı siyasi güvenlik işleri Başkanı Sandrro Debernardin’le görüşen Emir Abdullahian, İran her zaman bu konudan duyduğu kaygıyı dile getirdiğini ve stratejik hata olduğunu vurguladığını belirtti.

Bugün dünya camiası da Suriye krizinin askeri çözümü olmadığına kanaat getirdiğini hatırlatan Emir Abdullahian, Suriye milleti ve devleti terör ve radikalizmle mücadelede ve reformları gerçekleştirmede uluslararası camianın desteğine ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Suriye krizinin siyasi yollardan çözümlenmesi büyük önem arz ettiğinin altını çizen Emir Abdullahian, çözüme ulaşmak için bazı tarafları Suriye’ye terörist ve silah gönderme işine son vermeleri ve Suriye halkına ve devletine siyasi ve insani yardımlarda bulunmaları gerektiğini vurguladı.

İran dışişleri bakanı Zarif’in Fars körfezi ülkelerine ziyaretini önemli niteleyen Emir Abdullahian, Tahran yönetiminin bu ülkelerle ilişkilerini tüm alanlarda geliştirmek istediğini ifade etti.

Görüşmede Debernardin de Suriye gelişmelerinin radikalizm ve terörle mücadele bağlamında önemine işaret ederek uluslararası camianın Suriye krizinin siyasi yollardan çözümlenmesi için çaba harcaması gerektiğini ifade etti.

İran ve bölge ülkelerini ilişkileri Ortadoğu’da sorunların çözümünde etkili olduğunu belirten Debernardin, bu çerçevede Zarif’in bölge turu büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı