Cinayet ve KatliamlarGenel

Suriye’de teröristlerin halka saldırıları devam ediyor

Suriye’de plakası olmayan bir araç kullanan teröristlerin dün Homs kentinin Sanayi bölgesinde açtıkları ateş neticesinde asayiş güçlerinden bir eleman, sivil vatandaşlardan da iki kişi şehit düştüler.

SANA Muhabiri; şehit düşen sivil vatandaşların İzzet el-Tarşa ve oğlu Tarık el-Tarşa olduğunu ifade ederken, asayiş güçlerinden de Fahlallah el-Masri’nin şehit olduğunu söyledi.

Muhabir şehitlerin Devlet Hastanesi morguna kaldırıldıklarını ekledi.

Sivil 2 Vatandaşı Öldürdüler

Öte yandan silahlı bir terör grubu Salı günü, Hama ilinin Babulcisr ve el-Sabuniye semtlerinde iki vatandaşı katletti.

Resmi bir kaynak SANA muhabirine verdiği demeçte, silahlı bir terör grubunun Hama sakinlerinden vatandaş Hayan Ahmet el-Muallim’e silahlı grupların kentte dayatmaya çalıştığı greve uymaması nedeniyle Babulcisr semtinde saat tamiri yaptığı dükkanında ateş açtığını açıkladı.

Kaynak, bir başka silahlı terör grubunun Muhammed Abdullah el-Sagir adlı vatandaşa el-Sabuniye semtindeki el-Şüheda Camisinin arkasında bulunan evinin önünde ateş açtığını söyleyerek vatandaş el-Sagir’in başından ve vücudundan aldığı kurşun isabetleriyle anında hayatını kaybettiğine işaret etti.

İdlib’te 50’den Fazla Bomba İmha Edildi

Bu arada bomba imha ekipleri dün; silahlı terör gruplarının İdlib kırsalının farklı bölgelerinde ordu birliklerini, asayiş güçlerini ve önemli yerleri hedef almak için yerleştirdikleri 50’den fazla el yapımı bombayı etkisiz hale getirdiler.

SANA’ya açıklama yapan bilgili kaynaklar; piknik tüpleri ve metal borulardan 1 ila 25 kg ağırlığında hazırlanan bombaların Cebel el-Zaviye Bölgesi, Ayn el-Bayda köyü ve Bdama Beldesinin farklı yerlerinde silahlı terör grupları tarafından yerleştirilmiş olduklarını söyledi.

Kaynaklar; 2 teröristin dün İdlib Kentindeki Sanayi bölgesinden başka bir yere el yapımı bir bombayı masum sivil insanları hedef almak için taşımaya çalıştıkları sırada bombanın infilak ettiğini ve teröristlerin öldüklerini ifade etti. Aynı kaynaklar; İdlib kenti ve kırsalından yüksek sayıda sanayici ve işçileri içermesi nedeniyle Sanayi bölgesinin yoğun bir kalabalığa tanık olduğunu ve ekonomi açıdan önemli bir bölge teşkil ettiğine dikkat çekti.

Bu arada silahlı terör gruplarının İdlib kırsalına bağlı Serakib Kentinin batısında düşen Ternaba Köyünün yol kavşağında yerleştirdikleri el yapımı bir bombanın patlaması neticesinde asayiş güçlerinden iki eleman yaralandı.

Bir başka terör grubu ise Serakib kentine bağlı Tel Merdih beldesindeki kültür merkezi binasına saldırdı. Teröristler kültür merkezindeki eşyaları, kitapları ve belgeleri çalıp yağmaladı.

Bu arada Söz konusu kültür merkezi; Ebla Antik Kentine yakın olması itibarıyla bölgenin en bariz ve en önemli kültür merkezlerinden biri sayılıyor.

Baba Amro’da Yine Silah Yakalandı

Bu arada güvenlik birimleri Homs kentinin Baba Amro Semtinde bulunan bir arabada silah ve mühimmat yakaladı.

SANA’nın Homs Muhabiri; yakalanan silahlar arasında 1 adet havın roketatarı, 1 adet RPG roketi, 1 adet büyük hacimde füze roketi, çok sayıda ve farklı türlerde otomatik silahlar, 1 adet el yapımı bomba ve büyük miktarlarda cephane bulunduğunu aktardı. Muhabir; ele geçirilen silah ve mühimmat arasında 2 adet iletişim cihazının da bulunduğunu ekledi.

Ceble’de Muhtarı Evinin Önünde Öldürdüler

Öte yandan Silahlı bir terör grubu dün akşam, Ceble kentindeki Sanayi, el-Tadamun ve Besatin Salih semtlerinin Muhtarı Semih Şehvan’ı evinin önünde katletti.

SANA muhabiri, silahlı terör grubunun muhtara, kentin el-Deribe bölgesindeki evinin önünde ateş açtıklarını ve bunun sonucunda şehit düştüğünü bildirdi.

Lazkiye Emniyet Müdürü Tuğgeneral Cemal Biytar SANA’ya yaptığı açıklamada, silahlıların Muhtar Semih Şehvan’a el-Deribe semtinde ateş açtıklarını, omzundan ve boynundan aldığı kurşun isabetleri sonucu şehit düştüğünü söyledi.

Silahlı bir terör grubunun bugün Dera kırsalında düşen Sur Beldesinin Karakoluna düzenlediği hain saldırıda karakol komutanı ve karakol elemanlarından bir kişi şehit düşerken, 6 eleman da yaralandı.

Dera ilinden SANA’ya kouşan yetkili bir kaynak; saldırgan teröristlerin karakolu yoğun ateşe tutmaları nedeniyle karakol komutanı Astsubay Üstçavuş Ziyad Trad ve karakol elemanlarından Muhammed el-Dirzi’nin şehit düştüklerini ifade etti.

Teröristler Karakola Askeri Üniformalarla Saldırdı

Terör saldırısında yaralanan karakol elemanları Mahir Halebi, Muhammed Diyab, Sami el-Akil, Rami Selim ve Mahir Haydar; karakola saldıran teröristlerin bir kısmının tamamen askeri üniformalar giymiş olduklarını söylediler.

Sur Köyü ahalisinden bir çok vatandaş ise; teröristlerin karakola saldırıları ardından, dört çeker siyah bir aracın köyden hızlı bir şekilde kaçtığını söylediler.

Emekli Albayın Yüzünü Parçalayıp Oğlunun Cesedini Delik Deşik Ettiler

Diğer yandan, emekli bir albay ve üsteğmen oğlu, el-Madabi semtinden özel araçlarıyla geçtikleri sırada silahlı bir terör grubunun üzerlerine ateş açması sonucu şehit oldu.

SANA Muhabiri şehitlerin Emekli Albay Emir Ruciye ve oğlu Üsteğmen Hani Ruciye olduklarını bildirerek teröristlerin üzerlerine ateş açtıktan sonra emekli albay ve oğlunu araçtan indirdiklerini, Emekli albayın yüzünü parçalayıp oğlunun üzerine birkaç kez kurşun sıktıklarını söyledi.

Muhabir, şehitlerin Homs’un el-Ehli Hastanesine nakledildiğine işaret etti.

Belediye Başkanına Belediye Binası Önünde Suikast

Hama’da ise silahlı bir terör grubu Hama ilinin Ğab bölgesine tabi Amkiye Belediye Başkanı Fevvaz Abdülhasip Mustafa’yı belediye binası önünde yalım ateşine tutarak şehit etti.

SANA Muhabiri; Belediye Başkanı Mustafa’nın suikast eyleminde aldığı kurşun yaraları nedeniyle İdlib İline bağlı Cisreşşuğur Kentindeki Devlet Hastanesine kaldırıldığını ifade ederek, yapılan tıbbi müdahalelere rağmen hayatının kurtarılamadığını aktardı.

İki Gün Sonra Cansız Bedeni Bulundu

İdlib kentinde ise silahlı bir terör grubunun açtığı ateş sonucunda asayiş güçlerinden Ahmet Vahit şehit düştü.

SANA Muhabiri; İdlib Kentinde görevi sırasında şehit düşen Vahit’in Cisreşşuğur bölgesine tabi Ğaniye köyünden olduğunu aktardı.

Diğer yandan; iki gün önce silahlı terör grupları tarafından kaçırılan Muhammed Zlayto adlı sivil vatandaşın cansız bedeni bugün Cisreşşuğur bölgesine tabi Ayn el-Hamra ve Bizzeyt köyleri arasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı