Genel

Suriye’de teröristlerin itirafları ucuz komplonun uzantılarını yansıtıyor

Reddad el-Akkeri ve Halit Taktak isimli iki terörist Homs ilinde silahlı terör gruplarına katılarak farklı bölge ve semtlerde barikatlar kurmakla birlikte güvenlik güçleri ve ordu birliklerine ateş açma gibi eylemlere katıldıklarını itiraf ettiler.

Suriye televizyonunda bugün yayınlanan itiraflarında terörist Akkeri; anlatımlarına Homs doğumlu ve 35 yaşında olduğunu belirterek başladı.

Geçtiğimiz Nisan ayının başlarında Homs ilinde özgürlük ve reform talepleriyle başlayan protesto gösterilerine katıldığını dile getiren Akkeri; protesto gösterilerinin bir süre sonra hükümete ve sisteme karşı olarak gelişmeye başladığını aktardı.

Silahlı bir terör grubunun Ramazan ayı başında komsunun evine yerleştiğine işaret eden Akker; bu silahlı terör grubu üyelerinin bölgede ve semtlerde ellerindeki silahlarla ve kendi araçlarıyla dolaşmaya başladığını dile getirerek bu durumun Ramazan ayı ortalarına kadar sürdüğünü ve insanlara kendilerini korumak için silahlanma çağrısında bulunmaya başladıklarını kaydetti.

Terör grubunun elebaşının Ebu Şam lakaplı bir kişi olduğuna değinen Akker; Ebu Şam’ın kendisini iki kişiyle tanıştırdığını ve bu kişilerin kendilerine silah ve para yardımında bulunacağını söylediğini ifade etti.

İftar bayramından bir süre önce kendilerine silah verilerek barikat kurmaları gerektiğini söylediklerini dile getiren terörist Akker; bir bölgeye barikat kurduklarını kendisinin de bu barikattaki nöbetlere katıldığını anlattı.

Terörist Akker; Ebu Şam’ın yanına sürekli gelen silahlı bir kişinin Başpiskoposun arabasını gasp ettiğini ardından Ebu Şam ile aralarında bir anlaşmazlık çıktığını ve arabanın geri iade edildiğini ifade etti.

Katıldığı ve tanık olduğu bütün eylemleri ayrıntılarıyla anlatan terörist Akker; hapishanede bulunan terörist elebaşlarının serbest bırakılması için pazarlık yapmak amacıyla silahlı terör grubunun bir subayın çocuğunu kaçırarak bir tamirci atölyesine götürdüklerini ondan sonra da kaçırılan bu kişiyi televizyonda gördüğünde bu şahsın kim olduğunu ve neden kaçırıldığını anladığını sözlerine ekledi.

Ordu birliklerinin silahlı terör gruplarının bulunduğu bölgeye girmesiyle kimi teröristlerin kaçmayı başardığını ancak bir çoğunun da tutuklandığını dile getiren terörist Akker; kendisinin de elindeki makineli tüfekle ordu ve asayiş güçleri mensuplarına ateş ettiğini sözlerine ekledi.

Anlatımlarına kendini tanıtarak başlayan diğer terörist Taktak ise Nisan ayı başlarında çıkmaya başlayan protesto gösterilerine iki defa katıldığını belirterek bu gösterilerde siyah giyimli ellerinde silah taşıyan ve tanımadığı birçok kişi gördüğünü aktardı.

Siyah giyimli silahlı kişilerin mahallede evlerinden çıkanlara bağırarak onları tehdit ettiklerini ve korkuttuklarını ifade eten terörist Taktak; bu tür tehditler nedeniyle insanların korkmaya ve paniklemeye başladığını ardından da silahlı terör gruplarının mahallelere barikatlar kurduklarını dile getirdi.

Ordu birliklerinin bölgeye girdiği sırada kendisinin silahlı terör grubunun kurduğu bir barikatta nöbete olduğunu söyleyen Taktak; siyah giyimli silahlı unsurların ateş etmesi nedeniyle barikattan içeri giremediğini belirterek bölgeye giren ordu birliklerinin bir süre sonra silah taşıyan herkesi tutukladığını kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı