Genel

Suriye’de teröristlerin katlettiği 16 şehit son yolculuklarına uğurlandı

Şam Çevre Kent, İdlib, Homs ve Dera’da vatani görevlerini yerine getirdikleri sırada yaşamlarını kaybeden 16 şehit dün Teşrin ve Homs askeri hastanelerinde düzenlenen resmi törenlerle son yolculuklarına uğurlandılar.

Bayrağa sarılı şehit cenazelerinin silah arkadaşlarının omuzlarında gururla taşındığı törende ordu bandosu şehit ve veda marşlarını çaldı.

Uğurlanan şehitlerin isimleri:

Albay Harun Sultan Sultan (Hama)

Üsteğmen Yamen Hafız Süleyman (Hama)

Üsteğmen Firas Ali Diras (Lazkiye)

Astsubay Üstçavuş Abdullah Hıdır Hıdır (Homs)

Astsubay Üstçavuş İbrahim Muhammed Ali (Tartus)

Astsubay Üstçavuş Yakup selim Diyb (Hama)

Uzman Çavuş Ahmet Musa İbrahim (Dera)

Uzman Çavuş Ömer Bedii Ğusun (Lazkiye)

Çavuş Maruf Ali Maruf (Hama)

Çavuş Vail Bedir Hüseyin (Tartus)

Onbaşı Muhanned Ziyad Helaki (Dera)

Onbaşı Enes Muhammed Hac Cneyd (Halep)

Er Asker Abdülhamit el-Hezaa (Halep)

Er Asker Muhammed Emir Ahmet Havuşki (Halep)

Er Asker Yusuf Şehadat (Dera)

Törenlere katılan şehit yakınları Suriye halkının ülkede yaşanan krizi birlik ve bütünlüğü ile aşmaya kadir olduğuna inandıklarını belirterek toprakları şehit kanlarıyla sulanan Suriye’nin geçmişte olduğu gibi gelecekte de bütün komplo ve saldırılar karşısında dimdik duracağını vurguladılar.

Şehitlerin bütün dünyaya vatanın onurunu nasıl savunulacağını ve halkın egemenliğinin nasıl kullanılacağını öğrettiklerine dikkat çeken şehit yakınları; Suriye Cumhuriyeti kahraman ordusunun bölgenin tarihinde yepyeni bir sayfa açtığını vurguladılar.

Suriye’nin evrensel bir komploya maruz kaldığını inkar eden herkesin bu komplonun bir parçası olduğuna işaret eden şehit yakınları Suriye’ye karşı saldırıların bir parçası oldukları halde kimi Arap ve bölgesel güçlerin Suriye’de yaşanan krizi çözme söylemleri altında içişlere müdahale etme çabalarını garipsediler.

Yeni Suriye’yi inşa edebilecek tek gücün Suriyelilerin kendi güçleri olduğunu vurgulayan şehit yakınları Suriye gençliğinin sahip olduğu bilinç ve vatanseverliğin bu inşanın güvencesini teşkil ettiğini dile getirdiler.

Ordu ve güvelik güçlerinin vatanı ve vatandaşları korumak için gösterdikleri fedakarlığı kutsal bir çaba olarak nitelendiren şehit yakınları; ne kadar büyük olsa da dış baskıların Suriye’nin ulusal karar ve tutumlarını değiştirmesine asla sebep olamayacağını aktardılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı