Genel

Suriye’de teröristlerin saldırılarında 127 hastane ve sağlık merkezi tahrip edildi

BM’nin Cenevre’deki Ofisinde Suriye Daimi Temsilcisi Faysal el-Hamvi; Suriye’nin İnsan Hakları Komiserliği ve ilgili tüm uluslararası örgüt ve komitelerle ciddi bir işbirliği gösterdiğini belirtti.

BM İnsan Hakları Konseyinin Homs kırsalına düşen Huvla Bölgesinde işlenen vahşi katliamı tartışmak için düzenlediği oturumda yaptığı konuşmada Hamvi; teröristlerin gaddar saldırılarında 127 hastane ve sağlık merkezinin sabote edilmelerine rağmen Suriye’nin ihtiyaç duyan istisnasız herkese gereken sağlık yardımları sunma çabalarına ilişkin belgeli ve kanıtlı bilgiler takdim ettiğini söyledi.

Silahlı terör gruplarının masum çocukları nasıl canlı kalkan olarak kullandıkları, çocukları nasıl kaçırıp ailelerine baskı uyguladıkları konusunda Suriye’nin önemli kanıtlar içeren belgler takdim ettiğini belirten Hamvi; aynı zamanda teröristlerin köprü, demiryolları, hizmet kurumları, petrol boru hatları ve benzeri yapıları hedef alarak ülkedeki altyapıyı nasıl hedef aldıklarına ilişkin yine deliller içeren belgeler takdim ettiğinin altını çizdi.

Hamvi; Suriye’nin BM ile sağlanacak insani yardımların Suriye hükümetinin denetimi altında istisnasız tüm bölgelere dağıtılması konusunda anlaşma imzaladığını ve buna rağmen beklenen insani yardımların ancak çeyreğinin sağlandığını söyledi.

Suriye’nin krizden çıkmak için yapılan tüm dürüst yardımları memnuniyetle karşıladığını belirten Hamvi; yapıcı ve samimi katkı çabalarına da aynı ciddiyetle yaklaşmaya devem edeceğini vurguladı.

Hamvi; Suriye’nin BM özel temsilcisi Kofi Annan planının tüm maddeleriyle uygulanmasına bağlı olduğunu, teröristlerin de BM gözlemcilerine her hangi bir saldırıda bulunmalarına izin vermeyeceğini ifade etti.

Suriye’nin halkı, toprağı ve istisnasız tüm vatandaşlarının selametinden sorumlu olduğuna dikkat çeken Hamvi; uluslararası güvenlik konseyinin 14 Nisan 2011 tarihinde aldığı 2042 sayılı kararın ön gördüğü bu sorumluluğa bağlılığının altını çizdi.

Hamvi; İnsan Hakları Konseyinin politikleştirilmiş taraflı çalışmalarını sürdürmesinin Suriye’yi bu gibi örgütlerle işbirliğine son vermeyi ciddi düşünmeye yol açabileceğini belirtti. İnsan Hakları Konseyi ve tüm uluslararası örgütlerin tarafsız bir tutum takınmaları ve yapıcı çabalarda bulunmaları gereğine dikkat çeken Hamvi; Suriye’nin kendi ulusal çıkarlarını her şeyin üstünde tutacağını ekledi.

Hamvi; Suriye halkını katleden, toplu katliamlar işleyen, devletin altyapısını ve ulusal ekonomisini sabote etmeye çalışan, orduyu hedef alan eli kanlı terör gruplarına silah dahil her türlü desteği sağlamakla birlikte zalim yaptırımlar uygulayan tarafların Suriye halkının çıkarlarını savunduklarını iddia etmelerinin ne kadar gerçekçi olabileceğini sorguladı.

İnsan Hakları Konseyinin düzenleyeceği oturum konusunda ise Hamvi; konseyin taraflı ve siyasi bir tutum izlemesi nedeniyle Suriye heyetinin oturumu protesto ettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı