Genel

Suriye’de teröristlerin yıktığı Ortodoks kilisesi restore edilecek

Suriye’nin başkenti Şam’ın kuzeydoğusundaki tarihi Hıristiyan kasabası Malula’da bulunan, daha önce teröristlerin yıktığı Azize Tekla Ortodoks kilisesinin bir ay içerisinde tamamen restore edileceği ve ayinlere açılacağı duyuruldu.

Kilisenin yetkilisi Peder İlyas, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Her şey yıkılmıştı. Hemen yenileme çalışmalarına başladık. Şimdi neredeyse her şey hazır. Sadece hücrelerin mobilyaları içeriye alınacak ve kilisedeki rahibeler en fazla 1 ay sonda meskenlerine dönebilecekler” diye konuştu. Yetkili, tadilattan sonra klişede ayinlerin yeniden başlayacağını ve günlük olarak düzenleneceğini belirtti.

Tur rehberi Olga Potapova ise restorasyonun önemine değinerek, şunları söyledi: “Bu küçük kasaba için tüm yıkılanların restore edilmesi çok önemli, çünkü bu yapılar hacıların sayesinde ayakta kalıyor. Şimdi gördüğünüz gibi burada tek turist dahi yok. Bu nedenle olup bitenler, bugün gördüklerimiz, kasaba halkı ve Suriye geneli için büyük bir mutluluk. Zannediyorum ki tüm Hıristiyan camiası için de büyük bir mutluluk.”

‘Hz. İsa’nın da bir süre bulunduğu’ rivayet edilen Malula, dünyada Hz. İsa’nın dili olarak bilinen Aramice’nin konuşulduğu tek yer. Yerli halkın 3’te ikisiyse Hristiyanlardan oluşuyor. 2013’te Fatih el Şam (El Nusra Cephesi) militanları tarafından ele geçirilen kasabayı 2014’ün nisan ayında Suriye ordu birlikleri geri almıştı. Kasabanın militanların elinde olduğu sırada Hristiyanlara ait birçok mabet imha ya da talan edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu