Cinayet ve KatliamlarGenel

Suriye’de yabancı 3 gazetecinin cesetleri bulundu

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında yetkili bir kaynak; güvenlik birimlerinin insani hedefler doğrultusunda harcadığı büyük çabalar, inceleme ve araştırma çalışmaları sonucunda Perşembe günü öğleden önce Amerikalı Gazeteci Marie Colvin, Fransız Gazeteci Remi Ochlik ve İspanyol Gazeteci Javier Espinosa’un cansız bedenlerini bulmayı başardıklarını açıkladı.

Kaynak; yabancı 3 gazetecinin cansız bedenlerinin, vefat ettiklerinde silahlı terör gruplarının kontrolleri altında olan Homs Kentinin Babaamro bölgesinde toprağa gömülü olarak bulunduklarını belirtti.

Suriye’ye Kızılayının daha önce uluslararası Kızılhaç örgütü ile işbirliği içinde cesetleri teslim almak için 3 girişimde bulunduklarını ve bu girişimlerin silahlı terör gruplarının koydukları engeller nedeniyle başarısız kaldıklarını ifade eden kaynak; terör gruplarının kendilerini destekleyen taraflarla birlikte cesetleri kullanma amacıyla Kızılay ve Kızılhaça teslim etmeyi reddettiklerine dikkat çekti.

Kaynak; üç yabancı gazeteciye ait cesetlerin Şam’daki bir hastaneye alınacaklarını ve gerekli adli tıp çalışmalarının yapılacağını açıklarken; kimliklerinin kesin bir şekilde tespit edilmeleri için ülkelerinden DNA örneklerinin talep edileceğini ekledi.

Kimlik tespitinden sonra cesetlerin ülkelerine gönderilmek üzere büyükelçiliklere teslim edileceklerini söyleyen kaynak; Amerikalı gazeteciye ait cesedin ABD büyükelçiliği yerine Polonya büyükelçiliğine, Fransız gazetecinin cesedinin Fransa büyükelçiliğine ve İspanyol gazetecinin cesedinin de İspanya büyükelçiliğine Suriye Kızılayı ve Uluslararası Kızılhaçın temsilcileri huzurunda teslim edileceklerini söyledi.

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı kaynağı; Suriye’nin kurbanların ailelerine taziyelerini sunduğunu ifade ederek, tüm yabancılardan yasal olmayan yollarla Suriye’ye girmemelerini ve silahlı terör gruplarının bulundukları bölgelere gitmemelerini temenni ettiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu