Genel

Suriye’de yabancı gazeteciler heyeti Dera kentini ziyaret ediyor

İtalyan, Kübalı, İspanyol ve Brezilyalı medya araçlarından temsilcileri kapsayan yabancı basın heyeti dün Dera’da yaptığı ziyaretler sırasında kentte günlük yaşamın normal seyrinde sürdüğünü ifade etti.

Kübalı Prensa Latina Haber Ajansından Martin Hacthoun; yaşanan olayların gerçeğini incelemek amacıyla Dera kentini üç ay içerisinde ikinci defa ziyaret ettiğine işaret ederek bu incelemelerinde kentteki insanların günlük yaşamlarını normal olarak yaşadıklarını ancak silahlı terör gruplarının uyguladığı eylemler nedeniyle kimi insanların yüzlerine bir gerginliğin yansıdığını dile getirdi.

Kentin çarşılarında ve sokaklarında yaptığı gezintilerde gerek günlük yaşamın gerekse alışveriş faaliyetinin normal seyrinde olduğunu gözlemlediğini söyleyen Hacthoun; kimi medya araçlarının haberlerini yanlış bir şekilde aktardığı birçok bölgeyi ziyaret ettiğini belirterek bu bölgelerde yaşanan olayların medya araçlarından izlediği haberlerle uzaktan yakından bir ilgisi bulunmadığını gözlemlediğini vurguladı.

Arjantinli Gazeteci Karen Maron; Suriye’ye yaptığı bu ziyaretle yaşanan gerçekleri keşfettiğini ve gerçeklerle kimi medya araçlarının yayınladığı haberler arasındaki bariz farkı gördüğünü ifade etti.

Şam’da yaptığı gezintilerde, kentte yaşanan terör saldırılarına rağmen insanların kafeterya ve restoranlarda oturup normal günlük yaşamlarını sürdürdüklerini gözlemlediğine dikkat çeken Maron; Suriye’de birçok yetkili ve sivil vatandaşla görmekle birlikte birçok bölgeyi gezdiğini ve bu faaliyetleri sırasında hiçbir sınırlama ve engelleme girişimiyle karşılaşmadığını vurguladı.

Yaptığı gezintilerde, Suriye’ye uygulanan ekonomik yaptırımların sadece hükümete değil aynı zamanda halkın bütün kesimlerine yansıdığını gördüğünü söyleyen Maron; ülkesine döndüğünde burada gördüğü gerçekleri orada bulunan kamuoyuna aktaracağını sözlerine ekledi.

Dera ziyareti sırasında hiçbir zorlukla karşılamadan Dera Valisi Muhammed el-Hannus ile bir görüşme yapan yabancı gazeteciler heyeti valinin yaşanan olayların gerçeği ve bugüne kadarki gelişmeleri ile ilgili yaptığı ayrıntılı sunumu dinledi.

Sunumuna olayların başladığı 18 Mart 2011 tarihinden bugüne kadar silahlı terör gruplarının işlediği bozgunculuk ve katliam eylemlerini anlatarak başlayan Vali silahlı terör gruplarının sivil vatandaşları, ordu ve güvenlik güçlerini hedef alması sonucu kent sakinlerinin ordunun müdahalesini talep ettiğini belirterek ordu birliklerinin bu taleplere binaen vatandaşları korumak amacıyla müdahale ettiğini kaydetti.

Sunumunda ulusal diyalog oturumlarına da yer veren Vali; barışçıl protesto gösterilerinde ifade edilen taleplerin karşılanması ve ulusal diyalog oturumlarının başlamasıyla protesto gösterilerinin gerginliğinin artması ve daha çok şiddete yönelmesinin ülkeye uygulanan komployu gün ışığına çıkardığını sözlerine ekledi.

Yabancı basın heyetinin Dera kentine yaptığı ziyaret; Adalet Sarayı ve Radyo Televizyon Merkezini kapsarken bu gezintiler sırasında heyet, silahlı terör gruplarının buralarda uyguladığı bozgunculuk eylemlerinin izlerini inceleme fırsatı buldu.

Yabancı gazeteciler heyeti ayrıca, , İtalyan La Republica gazetesinden Gazeteci Alberto Stoppelli ve İspanya’nın Cadena SER radyosundan Gazeteci Mariela Rubio Alberto içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı