Genel

Suriye’de yakalanan teröristler katıldıkları kanlı eylemleri itiraflarında anlattılar

Silahlı terör grupları üyelerinden Abdurrahman ve İbrahim Şerif Halep’te kimi yerlere el yapımı bombalar yerleştirmenin yanı sıra bir çok vatandaşın kaçırılması ve bir vatandaşın katledilmesi, araba çalarak terör faaliyetlerinde kullanılması gibi eylemlere katıldıklarını itiraf ettiler.

Suriye televizyonunda dün yayınlanan anlatımlarına kendini tanıtarak başlayan terörist Abdurrahman; on ay önce tutuklanarak serbest bırakıldığını belirterek silahlı terör gruplarıyla nasıl tanıştığını ve yakalandığı güne hangi eylemlere kimlerle katıldığını ayrıntılı bir şekilde itiraf etti.

El-Kaide örgütünün daha önce yapmış olduğu silahlı terör eylemlerinin görüntüleri eşliğinde aldıkları silah ve patlayıcı eğitiminden eylemlerde kullandıkları alet ve edevatları nasıl temin ettiklerine kadar her ayrıntıyı anlatan itirafçı terörist planlama ve uygulanmasına katıldığı bütün silahlı terör eylemlerini aşama aşama dile getirdi.

Bir Perşembe günü Halep’in el-Firdevs semtinde el yapımı iki bomba yerleştirerek Cuma günü namazdan çıkan insanların toplandığı anda patlatma emri aldığını ifade eden terörist Abdurrahman; amcasının oğlu ibrahim’le birlikte bu eylemi uyguladıklarını ve el yapımı bombaları patlatarak bir polis, bir kadın ve iki çocuğu katlettiklerini beyan etti.

Kendisine emir veren ve verilen emirlerin uygulanmasından sonra sonuçla ilgili bilgi alan kişilerin sadece kod isimlerini bildiğini aktaran terörist; bir vatandaşı kaçırmaya çalıştıklarını ancak kimi aksiliklerin ortaya çıkması nedeniyle kaçıramadıklarını ve panikleyerek onu nasıl vahşice katlettiklerini anlattı.

Bulunduğumuz ayın 5’inde kendisine biri 10 kg diğeri biraz daha küçük olmak üzere iki el yapımı bomba teslim edildiğini ve aynı günün akşamı Lübnan’dan kaçak yollarla ülkeye sokulan büyük miktarda sahte para teslim edildiğini dile getiren terörist Abdurrahman; aynı gün güvenlik birimleri tarafından evine baskın yapıldığını ve yakalandığını aktardı.

Öte yandan Abdurrahman’ın amcasının oğlu İbrahim anlatımlarına öğrenci olduğunu belirtip kendini tanıtarak başladı.

Abdurrahman’ın kendisinden bir adamın kaçırılmasında yardımcı olmasını istediğini dile getiren terörist İbrahim; kaçırmak istedikleri adamı kaçıramadıklarını ve ateş ederek onu vahşice katlettiklerini anlattı.

Öte yandan bir Cuma sokağa yerleştirilen el yapımı bombanın patlaması sonucu 13 yaşında şehit düşen Faysal Hac Muhammed’in babası Hammud Hac Muhammed; oğlunun ilköğretim 7. Sınıf öğrencisi olduğunu belirtti.

Acılı baba; Faysal’ın kardeşleriyle birlikte içmek için salep almaya gitmesinden 10 dakika sonra bir patlama sesi duyduklarını ve olay yerine koşarak gittiklerinde orda toplanan insanların kendisine oğlunun patlamada yaşamını kaybettiği haberini verdiklerini anlattı.

Aynı olayda arkadaşı Faysal’la birlikte şehit düşen İbrahim Hüseyin Hammud’un babası da İbrahim’in Faysal’la birlikte salep almaya gittiği sırada şehit düştüğünü dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı