Genel

Suriye’de yaşanan kriz ulusal diyalog yöntemiyle çözülmelidir

Suriye Başbakanı Vail el-Halaki; Arap ulusunun maruz kaldığı saldırı ve komploların gerçeğinin açığa çıkarılmasında Arap aydınların üstlendiği misyonun önemine işaret ederek Arap folklorunu ve ulusal değerlerini korumada ve pekiştirmede yazar ve edebiyatçıların sorumluluk bilinciyle yazdıkları her kelimenin taşıdığı önemi takdir ettiğini dile getirdi.

Arap Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Cuma ve kurul üyeleriyle dün bir araya gelen Halaki; Arap aydınların vatan topraklarındaki işgallere karşı direnişteki misyonlarını güçlendirecek projeler hazırlanması gereğine dikkat çekerek bu projelerin genel olarak Arap kimliğini güçlendirmede edebiyatçı ve yazarların daha aktif bir rol oynamalarını sağlamaya hizmet etmesi gerektiğini belirtti.

Ülkenin 20 ayı aşkın bir süredir bir komploya maruz kaldığına değinen Başbakan; komplonun vatan topraklarındaki güvenlik ve istikrarı sarsmaya çalıştığını kaydederek komployla birlikte gelen uluslararası yaptırımlar gölgesinde hükümetin ekonomik, toplumsal, konut, hizmet, eğitim, öğretim, tarım ve sağlık alanlarındaki bütün sorunlara çözüm sağlamak için bütün olanaklarını seferber ettiğini dile getirdi.

Suriye’nin ülke topraklarında güvenlik ve istikrarı sağlayarak reformların uygulanmasına olanak sağlayacak bütün girişimlere açık olduğunu beyan eden Halaki; bu girişimlerin dışarıdan gelecek müdahale ve direktifler olmaması gerektiğinin altını çizerek Suriye’nin ulusal egemenliği ve Suriyelilerin ulusal onurlarını zedeleyecek hiçbir müdahaleye izin vermeyeceğini vurguladı.

Hükümetin bütün ekonomik yaptırım ve abluka koşullarına rağmen terör mağduru aileler başta olmak üzere bütün vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılama çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Başbakan Halaki; halkın bilinci ve kahraman ordunun çabaları sayesinde Suriye’nin şu anda yaşanmakta olan süreci zaferle noktalayacağını sözlerine ekledi.

Öte yandan Arap Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cuma; birlik üyelerinin, Suriye’ye düzenlenen komployu açığa çıkarmak için büyük bir çaba harcadıklarına dikkat çekerek Arap yazarların, Suriye’de yaşanan krizin ulusal diyalog yöntemiyle çözülmesine büyük bir önem verdiklerini ifade etti.

Arap Yazarlar Birliğinin yönelim ve çalışmalarının incelendiği toplantıda; birliğin projelerini gerçekleştirmede karşılaştığı sorun ve engeller tartışılarak bu sorun ve engellerin giderilmesi yöntemleri masaya yatırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı