Genel

Suriye’de yaşanan olaylar halk savaşı değil, Suriye’nin geleceğini hedef alan terörle mücadeledir

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı; BM Genel Sekreterinin barışı koruma operasyonlarından sorumlu yardımcısı Herve Ladsous’un New York’ta gazetecilere yaptığı ve ‘Suriye’deki durumların halk savaşı düzeyine geldiğini’ ifade eden açıklamalarını garipsediğini belirtti.

Bakanlık bugün yayınladığı ve SANA’nın bir nüshasını aldığı bildirisinde; Suriye’nin daha önce ve hala başta Ladsous olmak üzere BM yetkililerinden Suriye’deki durumlar konusunda dakik, tarafsız ve dürüst bir tutum takınmalarını beklediğini ifade etti. Bildiride özellikle BM gözlemcilerinin Suriye’nin bir çok bölgesine yayılmaları ardından BM yetkililerinin durumlara ilişkin tutum ve açıklamalarının daha tarafsız ve dakik olması gereğine dikkat çekildi.

Suriye’de halk savaşından söz etmenin gerçeklerle kesinlikle uyuşmadığını ve Suriye halkının yönelimleriyle çeliştiğini belirten Bakanlık; çünkü Suriye’de yaşananların Suriye ve halkının geleceğini hedef almada terör seçeneğini tercih eden silahlı terör gruplarıyla mücadeleden ibaret olduğuna vurgu yaptı.

Bakanlık; Suriye’nin tanık olduğu durumların kesinlikle halk savaşı olmadığını ifade ederek; terör belası, kaçırma ve öldürme, haraç alma, suikast ve patlama, kamu ve özel mülklere sabotaj, hizmet kurumlarını hedef alma eylemleri ve bu eylemleri gerçekleştiren terör gruplarıyla mücadele olduğunu açıkladı.

Söz konusu terör gruplarının bunlara ilaveten daha bir dizi vahşi eylemlerde bulunduklarına dikkat çeken Bakanlık; uluslararası kanunlar ve 19-04-2012 tarihinde Suriye ile BM arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde Suriye devletinin tüm bu suç ve cinayetlere karşı koymakla birlikte egemen topraklarının tamamına kontrol sağlama sorumluluğuna dikkat çekildi.

Suriye’nin Annan planına saygısı ve bu planı uygulamaya özenini bir kez daha belirtmek istediğini kaydeden Bakanlık; BM ile temsil olan uluslararası kamuoyunun silahlı terör gruplarının Suriye’de işledikleri suç ve cinayetlere karşı net ve kesin bir tutum alması gereğinin altını çizdi.

Bakanlık uluslararası kamuoyunun aynı zamanda; bölgesel yada uluslararası tarafların bu gruplara herhangi bir para yada askeri yardım sunmalarını sonlandırması gereğine vurgu yaparak; Uluslararası Güvenlik Konseyinin terörle mücadele kararlarının bunları öngördüğüne dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu