Genel

Suriye’de yeni anayasa taslağı halk oylamasına sunuluyor

Yeni anayasa taslağının halkın oyuna sunulduğu referandum illerde, sınır kapılarında, havaalanlarında ve badiyelerde kurulan özel merkezlerde bugün sabah saat 7:00’da başladı.

01-01-2012 tarihinde 18 yaşına girmiş ceza kanunu ya da başka kanunlar çerçevesinde oy hakkını kullanılmasında bir engeli bulunmayan kadın-erkek bütün Suriyeli vatandaşlar referanduma katılıyorlar.

Referandum için kurulan merkezlerin sayısı 13835 olarak belirlendikten sonra kimi valiliklerin merkezlerin arttırılması yönündeki taleplerine binaen bu sayı 14185’e çıkarıldı. Ayrıca badiyelerde yaşamını sürdüren ve sabit referandum merkezlerine gelme imkânı bulunmayan bedevilerin de oy kullanmalarını kolaylaştırmak amacıyla gezici referandum araçları devreye girdi.

Vatandaşlar kimlik kartları ya da kimlik kartı yerine geçen pasaport, ehliyet ve öğrenci kimliği gibi belgeleriyle birlikte referandum merkezlerine giderek oylarını kullanabiliyorlar.

Vatandaşların oy kullanmalarını kolaylaştırmak amacıyla bütün merkezlere adım adım nasıl oy kullanılacağını anlatan tablolar asıldı.

Referandumun akşam saat 7:00’a kadar süreceği açıklanırken herhangi bir referandum merkezinde belirlenen saatten sonra da vatandaşların kitlesel bir şekilde oy kullanmaya devam ettiklerinin gözlemlenmesi halinde merkez başkanının referandum süresini 10:00’a kadar uzatma yetkisi bulunduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı