Genel

Suriye’deki Arap Gözlemci Heyet’e dışarıdan büyük baskılar yapılıyor

Mısırlı Cumhuriyet Gazetesinin Edit Genel Müdür Yardımcısı Muhammed el-Fevval; Arap Liginin Suriye’ye gönderdiği Arap gözlemciler heyeti ve başkanı Mustafa el-Dabi’nin geçerli hiç bir neden olmadan büyük baskılara maruz kaldığını belirtti.

“Gözlemcilere Karşı Hamle” başlığı altında bugün yayınlanan makalesinde Fevval; Dabi’nin Suriye’nin Homs ilinde kokulacak bir şeyin olmadığını, durumların sakin olduğunu ve sokaklarında tank yada benzeri araçlar görmediğine ilişkin yaptığı tek açıklama nedeniyle kendisi ve gözlemci heyete karşı büyük bir saldırı hamlesi başlatıldığına dikkat çekti.

Provokatör taraflar ve taraf tutan medya kanallarının derhal müthiş bir saldırı hamlesi başlattıklarına vurgu yapan Fevval; dalganın üstüne atlayan ve gerçekleri olduğu gibi görmek için Suriye’ye gitmeye bile gerek duymayan kimi Arap yetkililerin durumları tırmandırma amacıyla gözlemcileri Suriye’den çekme taleplerinde bulunmanın bu durum içinde tuhaf olmayacağını ekledi. Aynı zamanda sözü geçen Arap yetkililerin, yetkilerini çerçevesinde Suriye’deki durumları kendi gözleriyle gözlemledikten sonra hüküm vermeleri gerektiğine işaret ederek, “provokatör ve dezenformasyona dayanarak kabadayı açıklamalarda” bulunmamaları önemini belirtti.

Fevval; Arap gözlemciler heyeti başkanı Dabi’nin durumları kendi gözleriyle görmesi ve belgelerle kanıtlaması ardından açıklamalarda bulunduğunu ifade ederken, başkaları gibi dezenformasyon ve provokatör medyaya dayanmadığını söyledi.

İlki uluslararası bir heyet, ikincisi de basın heyeti kapsamında son olarak Suriye’yi iki defa ziyaret ettiğini belirten Fevval; Dera ve Hama’nın aralarında bulunduğu bir çok ili ve bölgeyi dolaştığını söyledi. Fevval, tam o süreç inde taraflı medyanın ziyareti sırasında bulunduğu bölgelere ilişkin bir çok asılsız haber uydurduğunu ve durumların çok kötü olduğunu üstüne basa basa dezenformasyon ve montaj haberlerle öne sürmeye çalıştığına tanık odluğunu ekledi.

Fevval; herhangi bir kanıt olmadan değişik haberler uyduran ve dezenformasyonla gerçekleri çarpıtanların Suriye’yi ziyaret etme ve gerçekleri kendi gözleriyle görme cesaretini göstermeleri temennilerinde bulundu.

Kimi tarafların, silahlı terör gruplarının Suriye’de bir çok öldürme, kaçırma ve sabotaj eylemlerinde bulunmaları ardından barışçıl gösterilerin oldukça ciddi bir şekilde gerilediğine inanmak istemediğini belirten Fevval; bu kimselerin sadece stüdyolarda haberleri çarpıtan ve montajını yapan provokatörlere inandıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı