Genel

Suriye’deki büyük çatışmalar bu yıl içinde sona erecek

Şam’a gerçekleştirdiği ziyareti ve Suriye Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeyi düzenlediği basın toplantısında değerlendiren Sergey Stepaşin, yaptıkları görüşme esnasında, Cumhurbaşkanı’nın kendisine Suriye’deki büyük çatışmaların bu yıl içinde sona ereceğini bizzat söylediği belirtti.

Şam’a gerçekleştirdiği ziyareti ve Suriye Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmeyi düzenlediği basın toplantısında değerlendiren Rusya eski başbakanı ve Filistin İmparatorluk Ortodoks Cemaati(İPPO)Başkanı, Rusya Sayıştay eski başkanı Sergey Stepaşin, yaptıkları görüşme esnasında, Cumhurbaşkanı’nın kendisine Suriye’deki büyük çatışmaların bu yıl içinde sona ereceğini bizzat söylediği belirterek, ‘‘Görüşmede ekonomik işbirliği konusu yeniden gündeme geldi. Ülkedeki mevcut savaş durumu üzerine sorduğum soruya ise Sayın Beşşar Esad, ‘‘Bu yıl içerisinde Suriye’deki büyük çatışmalar sona erecek. Bu etabın tamamlanmasının ardından ise zaten devamlı olarak uğraştığımız terörle ve teröristlerle mücadele alanına tamamen geçiş yapmamız gerekecek’’ diyerek yanıt verdi’’ şeklinde konuştu.

Ştepaşin, basın toplantısındaki açıklamasına şu sözlerle devam etti: ‘‘Görüşmemiz esnasında Sayın Cumhurbaşkanı kurumumuzun faaliyetlerine de değindi ve savaşın Müslümanlar ile Ortodokslar arasında değil, farklı dinlere ve milletlere mensup insanlar ile teröristler arasında yaşanmakta olduğu üzerine yaptığımız bilgilendirme çalışmalarından övgüyle bahsetti. Ayrıca Sayın Esad, Suriye’nin tüm kimyasal silahlarını Lazkiye’den çıkarmasına engel olmak adına bir takım yasadışı faaliyetlerin yürütülmekte olduğunu ve bu kente yönelik saldırıların devam ediyor olmasından da derin endişe duyduğunu ifade etmiştir. ABD’nin Suriye’yi suçlayabilmesi maksadı ile bu ülkenin elinde bulunan silahların zamanında imha edilmesine engel olmak için birtakım gayrimeşru girişimlerin yapıldığı ise zaten herkesin bildiği açık bir gerçektir’’.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı