Genel

Suriye’deki durumlarla ilgili UNESCO, UNICEF ve ISESCO’ya mektup gönderildi

Suriye Ulusal Eğitim Bilim ve Kültür Komitesi; silahlı terör gruplarının gerçekleştirdikleri bozgunculuk ve saldırı eylemlerinin eğitim-öğretim sürecini maddi ve manevi olarak etkilediğini belirterek, öğrenci ve ailelerinin sosyal durumlarına olumsuz yansımalarda bulunduğuna dikkat çekti.

Komite Başkanı Dr Salih el-Raşit BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), BM Çocuk Fonu (UNICEF) ve İslam Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (ISESCO) müdürlerine gönderdiği mektupta; silahlı terör gruplarının bulundukları eylemlerin bu olumsuz yansımaları ve etkilerinin tüm bu organizasyonların hedef ve ilkeleriyle çeliştiğine vurgu yaptı.

Silahlı terör gruplarının kamu ve özel mülklere, eğitim-öğretim ve hizmet kurumlarına sabotaj eylemleri düzenlediklerini belirten Raşit; binlerce masum sivil insanı vahşice katlettiklerini, okulları kundakladıklarını, çocukların saflarında dehşet ve korku saçtıklarını, çok sayıda öğretmeni tehdit ettiklerini ve bir kısmını öldürdüklerini açıkladı. Aynı zamanda öğrencileri ve eğitim-öğretim görevlerini işlerine gitmekten menettiklerini ekledi.

Mektubunda terör saldırıları sonucunda meydana gelen zararların niteliği hakkında bilgi veren Raşit; öğrenci ve eğitim-öğretim görevlerinin yer aldığı sahasal istatistiklere de yer verdi.

Raşit; sözü geçen organizasyonların, çalışmalarında dezenformasyon ve gerçekleri çarpıtan medyanın raporlarına dayanması yerine mektubunda yer alan gerçekleri dikkate alması çağrısında bulundu.

Raşit mektubunda ayrıca; organizasyonların kurucu üyelerinden biri olan Suriye’nin, bu organizasyonlarla işbirliğini sürdürme arzusunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu