Cinayet ve KatliamlarGenel

Suriye’deki katliamın faturası yönetime kesilmeye çalışılıyor

Suriye’de Cuma günü gerçekleşen ve 100′den fazla insanın hayatını kaybettiği katliamın ardından tanıdık gelişmeler yaşanmaya başladı. Muhalif çeteler yine “dış müdahale” çağrısı yaparken, batılı diplomatlar ve basın ise akıl almaz bir şekilde katliamla ilgili bulguları karartarak, faturayı yönetime çıkarılmaya çalıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), dün yaklaşık 3 saat süren bir toplantının ardından, Suriye’nin Humus kentine bağlı Hula ilçesinde geçtiğimiz cuma günü yaşananları kınayan bir basın açıklaması yaptı. Konsey açıklamasında, Hula’da yaşanan olaylarda aralarında çocukların da olduğu 100′den fazla kişinin hayatını kaybetmesi ve çok sayıda kişinin de yaralanması kınandı.

BMGK, açıklamada, Hula’da sivillerin bazılarının yakın mesafeden ve ağır fiziksel darbeyle öldürüldüğü ifadesi de yer almasına rağmen, çocukların boğazlarının kesilmesi de dahil olmak üzere bu saldırıların silahlı muhaliflerce yapılmış olabileceği yönündeki tahminleri açıklamasına dahil etmedi.

Güvenlik Konseyi’ndeki Rusya temsilcisi ise katliamda ölenlerin yakın mesafeden infaz şeklinde öldürülmüş olmasına dikkat çekerek, “ne olduğu henüz net değil” dedi.

Suriye konusunun BMGK’nın gündeminde kalacağı ve BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın önümüzdeki çarşamba günü durum hakkında BMGK’ya bilgi vereceği, Annan planının uygulanması ve bundan sonra yapılacaklarla ilgili “ciddi ve stratejik bir tartışma”nın yürütülebileceği söyleniyor.

Gözlemcilerin raporu, kim oldukları açıklanmayan “Suriyeli vatandaşlar”a dayanıyor.

Güvenlik Konseyi üyesi kimi ülkeler, Suriye hükümetinin uluslararası hukuku ve BMGK’nın 2042 ve 2043 sayılı kararları çerçevesinde, “şiddet kullanmayı ve yerleşim merkezlerinde ağır silah kullanmayı bırakma” yönünde verdiği taahhütleri ihlal ettiğini ileri sürerken, BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon da Suriye yönetiminin Hula’da tank ve ağır silah kullandığını söyledi. Ban ki-Moon, BMGK’ya gönderdiği mektupta, Suriyeli vatandaşların BM Gözlemci Misyonu’na (UNSMIS), Hula’da 116 kişinin öldüğü ve 300′den fazla kişinin de yaralandığı yönünde bilgi verdiğini, Suriye hükümetinin de Hula’da 7 güvenlik personelinin öldüğünü bildirdiğini belirtti. Ban, Hula’da yaşanan katliamın, şeffaf, bağımsız bir uluslararası soruşturmadan geçmesi gerektiğini de belirtti.

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşşar Caferi, Hula’daki katliamı Suriye yönetiminin güvenlik güçlerinin yapmadığını belirtti. “Bu korkunç, alçakça, kesinlikle maruz görülemeyen suçu ve katliamı biz yapmadık ve şiddetle kınıyoruz” diye konuşan Caferi, bu tür katliamların ve saldırıların arkasında silahlı terör gruplarının olduğunu söyledi.

Hula’nın muhalefet ve terör gruplarının kontrolünde olduğunu belirterek, olayların 200 kişilik silahlı bir grubun Cuma namazının ardından gece geç saate kadar Hula ve civarında sivillere yönelik saldırılara başladıklarını, Suriye güvenlik güçlerinin de bu saldırılara cevap verdiklerini söyledi. Caferi, Suriye yönetiminin kendi sivil halkını öldürmesinin sözkonusu olmadığını belirterek “Ölülerin yakın mesafeden vuruldukları açık” dedi.

Caferi, Kofi Annan’ın Şam ziyaretinden hemen önce bu türde bir katliamın işlenmesinin basit bir tesadüf olmadığını ifade ederek “bu katliamı işleyenler ülkemizdeki şiddet sarmalının daha da artmasını, olayların uluslararası hale gelmesini ve BMGK’yı olayın içine çekerek uluslararası müdahale olmasını istiyorlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu