Genel

Suriye’deki kimyasallar silah formatında değil

Washington Post’un haberine göre Suriye’de bulunan kimyasallar henüz silah formuna bürünmediği için imha edilmeleri beklenenden kısa sürecek

Amerikan Washington Post Gazetesi Perşembe günü ABD ve Rusya’nın gizli belgelerine dayandırdığı haberinde Suriye’deki kimyasal malzeme depolarının anlaşmanın yapıldığı süreden çok daha kısa bir zaman zarfında boşaltılabileceğini, Suriye’nin elindeki kimyasal mühimmatın büyük orasının “silah haline getirilmemiş” olduğunu yazdı.

Suriye’nin elindeki kimyasal maddelerin büyük bir kısmının silahlaştırılmadığını yazan gazete bunun iki önemli anlamı olduğunu yazdı. Öncelikle Suriye’deki depolar en başta düşünüldüğünden daha kısa sürede, 9 ay gibi bir zamanda boşaltılabilir.

Gazetenin iddia ettiği ikinci konu ise, kimyasal maddelerin silah haline getirilmemiş olmasının, depolardan kolayca kaçırılabileceği ya da bir şekilde muhaliflerin eline geçmiş olabileceğiydi.

Washington Post’un bu haberi BM Güvenlik Konseyi üyelerinin Suriye’yi kimyasal silahtan arındırma kararından sonra yayınlandı.

Haberde Rusya ve ABD’nin elindeki gizli belgelerden elde edildiği söylenen bilgilere yer verildi. WP’a göre Suriye’nin elinde 300 ton sülfür hardal dâhil 1000 ton kimyasal silah bulunuyor.

Depolarda bulunan sinir gazının öncül kimyasallar olduğunu yazan gazete, bulunan maddelerin ‘sıvı formunda’ bulunduğunu ve ‘silah haline getirilmediğini’ yazdı.

AFP haber ajansı kimyasal silahların yapısıyla ilgili yayınladığı makalede, sarin sinir gazı elde etmek için 2 ayrı kimyasalın özel ekipmanlarla karıştırılması ve roket ya da top mermilerine bu işlemden sonra yüklenmesi gerektiğini yazmıştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu