GenelSuriye Dostları

Suriye’deki krizin bölgeye sıçramasını önlemek gerekir

Irak ulusal ittifak başkanı ve Irak eski başbakanlarından İbrahim Caferi, bölge ülkelerinin, Suriye’deki çatışmalar ve krizin bölgeye sıçramasının önlenmesi için çalışmaları gerektiğini söyledi.

Irak ulusal ittifak başkanı İbrahim Caferi, Tahran’da düzenlenen Suriye ulusal diyalog konferansında yaptığı konuşmasında, bölge ülkelerinin, Suriye’deki mevcut krizin ve çatışmaların bölgeye yayılmasını önlemesi için çalışması gerektiğini hatırlatarak, Suriye’ye her türlü yabancı müdahalenin, krizin çözümüne katkı sağlamayacağı gibi, hiç bir etnik ve mezhep ihtilaflarını da önlemeyeceğini söyledi.

Irak halkı ve hükümetinin, Tunus, Mısır, Libya inkılaplarına destek verdiğini belirterek, Suriye’deki kriz ve gerilimi bölgede yaşanan inkılaplara benzetmek büyük bir hata ve yanlıştır. Çünkü, Suriye’deki gelişmeler, diğer ülkelerdeki gelişmelerden çok farklıdır diye konuştu.

Suriye’nin geçmişteki büyük, etkili gücüne yeniden kavuşması gerektiğini hatırlatan, İbrahim Caferi , Suriye halkı, serbest seçimlerin düzenlenmesiyle kendi geleceğini kendisi belirlemeli ifadesini kullandı.

Irak ulusal ittifak başkanı İbrahim Caferi açıklamasında, bazı Arap ülkelerinin Gazze’de Siyonist rejimin işlediği cinayetler karşısındaki tutumlarını eleştirerek, ABD başkanı Barack Obama 2009′da Kahire’de yaptığı konuşmasında, Gazze’de savaş olmaması gerektiğini söylemişti fakat, bu bölgede hala katliamlar sürüyor diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu