GenelSuriye Dostları

Suriye’deki krizin çözümü teröristlere silah sevkiyatını durdurmakta yatıyor

Arap ve Afrika İşlerinden Sorumlu İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullehyan, Suriye’deki krizin çözümü ve Suriye halkının acılarını sona erdirmenin Suriye’deki teröristlere silah akılının durdurulmasında yattığını belirtti.

İran Haber Ajansı IRNA Abdullehyan’ın Birleşik Arap Emirliklerinde Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş ile görüşmesinden naklen, Suriye’de hali hazırdaki durumun devam etmesinin bölge ülkelerine tehdit oluşturduğunu belirtti.

Silahlı terör gruplarının artan hareketlenmeleri ve bölgede radikalizmin yayılması yanı sıra İran’ın bütün ülkelerle işbirliğine yöneldiğine işaret ederek komşu ülke yetkilileriyle istişare ve diyalogun silahlı terör gruplarının tehdidine karşı önemli ve etkili bir icraat olacağını söyledi.

Kendi yönünden Karkaş, Suriye’de askeri çözümün olmadığını krizden çıkmanın tek çözüm yolunun Suriyeli parti ve hareketlerin katılımıyla siyasi olduğunu belirterek radikalizm ve taifecilik şiddetinin artmasının bütün bölge ülkelerine zarar getireceğini söyledi.

Silahlı grupların silahlandırılması hakkında konuşan bazı taraflar Suriye’de şiddet ve terörü körüklüyor

Öte yandan Abdullehyan bir önceki günün akşamında Kuveyt Emiri Subah el Ahmet el Subah ile görüşmesinde, Suriye’de silahlı terör gruplarının silahlandırılmasıyla ilgili konuşan bazı tarafların şiddet ve terörü körüklediklerini belirtti.

IRNA Abdullehyan’dan naklen, Suriye’nin seçimlerin yapılması yoluyla krizin demokratik ve siyasi çözüm yolunda yürüdüğünü söylediğini açıkladı.

Bütün İslam ülkelerinin bu radikalizm ve tekfiri terörden zarar gördüğünü söyleyerek bu tırmanmanın durdurulmaması halinde telafisi çok zor olan hasarlara yol açabileceğini, radikal grupların kalkınması ve yayılmasının bölgesel istikrarı zedeleyeceğini vurguladı.

Kendi yönünden Kuveyt Emiri, Suriye’deki krizin siyasi çözümüne varmak ve radikalizmle mücadele için ikili işbirliğine çağrı yaparak ülkesinin kendi değimiyle Suriye’deki krizin çözümünde askeri ve güvenlik üslupları desteklemediğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu