Genel

Suriye’deki muhalefet Annan Planını uygulamaktan kaçıyor

Rusya Başkanının Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov; Suriye krizinin çözümüyle ilgisi olan tüm konuların Suriyelilerin kendi aralarında yapacakları kampsalı siyasi diyalog içinde ele alınabileceğini ifade ederek; bunun uluslararası güvenlik konseyinin onayladığı Annan planında net bir şekilde yer aldığını belirtti.

VIP-Premier Dergisi ile mülakatında Bogdanov; Rusya ve Suriye’nin Annan planını desteklemeye devam ettiklerini ifade ederek; BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan’ın bulunduğu çabaların önemine vurgu yaptı.

Annan’ın sözde Suriye dostları grubuna değil de uluslararası topluma Suriye’de olup bitenler hakkında bilgi verdiğini ifade eden Bogdanov; Rusya’nın sözde Suriye dostları toplantısına katılmayacağını hatırlattı.

Bogdanov; Suriye hükümetinin Annan planını kabul etmesiyle çözüm önünde yeni bir pencere açtığını belirterek; kısa bir süre içinde yerleşim alanlarından askeri gücü çektiklerini hatırlattı.

İstanbul meclisi dahil olmak üzere Suriyeli muhalif güçlerin Annan planını uygulamaktan kaçtıklarını belirten Bogdanov; bundan dolayı Moskova’nın, silahlı muhaliflere etkisi olan tüm ülkeleri söz konusu silahlı muhalefete keskin bir dille talepler iletmelerine çağrı yaptığını söyledi. Bogdanov; bu taleplerin provokasyona izin verilmeyeceği ve 12 Nisan’da ilan edilen şiddete son vermeye bağlı kalınmasıyla temsil olduklarını söyledi.

Bogdanov; ülkesinin Suriye krizinin çözümünde tek bir aracı olarak Annan’ın çalışmalarını sürdüreceği gerçeğiyle hareket edeceğini belirterek, Annan’ın güvenlik konseyi tarafından kendisine verilen gerekli inisiyatiflere sahip olduğunu ifade etti.

Annan ekibinin objektif bir şekilde alıştığını ifade eden Bogdanov; profesyonel bir çalışmanın yapıldığını ekledi.

Rusya başkanının Ortadoğu özel temsilcisi Bogdanov; Annan’ın raporunda ifade ettiği gibi BM gözlemcilerinin göreve başlamalarıyla şiddet oranının düştüğünü ifade ederek; 3 aylık bir süre içinde Suriyeliler arasında kapsamlı siyasi bir diyalogun başlatılması temennilerinde bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı