Genel

Suriye’deki referandumu 100′den fazla kişilik bir heyet izledi

Arap ve yabancı akademisyen ve gazetecilerden oluşan 100’den fazla kişilik bir heyet Şam’da birçok referandum merkezini ziyaret ederek referandum icraatlarını inceledi.

Heyet referandum merkezlerinin yoğun bir ilgi görmesinin Suriye halkının uygulanmakta olan reformları desteklediğinin açık bir yansıması olduğunu belirterek yeni anayasa taslağının Suriyelilerin bütün düzeylerdeki meşru taleplerini büyük oranda karşıladığını vurguladılar.

Heyet; yeni anayasa taslağının Suriye’de çok partili, demokratik, insan haklarına saygı duyulan, kanunun egemenliği ve sosyal adaletin hüküm sürdüğü bir geleceğin temellerini oluşturduğuna dikkat çekti.

Rus Avrasya Kurumu Başkanı Alexandr Dugin Suriye Televizyonuna yaptığı açıklamada Şam’da birçok referandum merkezini ziyaret ettiğini bu ziyaretleri sırasında halkın referanduma büyük bir katılım sağladığını gözlemlediğini dile getirdi.

Rusya Doğu Bilimi Enstitüsünde Araştırmacı Dmitry Mebkosky, Suriye halkı ve yönetimi arasındaki güven ve bağlılığın iyiye işaret olduğunu ve haklı Suriye davasının zaferinin formülünü oluşturduğunu ifade etti.

Rus Askeri Stratejik Yorumcu Sergei Savonov; yeni anayasanın Suriye halkına ait bir mevzu olduğuna işaret ederek Rus halkı olarak da kendilerine düşen sorumluluğun Suriye halkının isteklerini desteklemek olduğunu beyan etti.

Aralarında Mısırlı, Ürdünlü ve Türkiyeli şahsiyetlerin de bulunduğu heyet üyeleri reform merkezlerine yaptıkları ziyaretler sırasında Suriye halkının yeni anayasayla ilgili büyük bir beklenti ve umutları bulunduğunu gözlemlediklerini dile getirdiler.

Referanduma olan yoğun katılımı, yönetimin halkın taleplerini karşılamasına bağlı olarak sağlandığını dile getiren heyet üyeleri ziyaretleri sırasında gördükleri her insanın kendi isteği ile referanduma katıldığını ve hiçbir şekilde birinin diğerini zorla referanduma katılması için zorladığına tanık olmadıklarını aktardılar.

Referanduma katılımın büyük olmasını Suriye halkının bilinciyle ilgili bir durum olduğunu belirten heyet üyeleri; yeni anayasa taslağının halkın yeni bir gelecek kurma talebini karşıladığını vurguladılar.
Referandumu demokrasi düğünü olarak nitelendiren heyet üyeleri bugün Suriye’de bulunmalarının Suriye halkının demokrasi düğününü kutlamayı amaçladığını beyan ederek Suriye’de çok partili yaşama geçişi temsil eden bu siyasi reform adımından büyük mutluluk duyduklarını sözlerine eklediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı