Genel

Suriye’deki saldırılar yüzünden iki üniversitede eğitim durduruldu

Suriye’deki saldırılar yüzünden iki üniversitede eğitimin durdurulmasına neden oldu. O okullardaki öğrenciler de eğitimlerini Suriye’nin 5 üniversitesinden biri olan Şam Üniversitesi’nde devam ettiriyor.

Üniversiteleri vurulan öğrenciler eğitimlerine Şam’da devam ediyor.Dünyanın her yerinde olduğu gibi Suriye’nin gençlerinin de hayalleri, umutları ve okulları var.

İdlib’deki terör saldırısında ailesini ve arkadaşlarını kaybeden Sema, okulu kapanınca Şam’a gelen öğrencilerden sadece biri. Sema, yaşadığı zorluğu şu sözlerle anlattı: “Buraya İdlib’den geldim. Teröristler her gün saldırıyordu, çok kötü günler geçirdik. Ailemden ve arkadaşlarımdan birçok kişi hayatını kaybetti. Bu okula kaydımı yaptırdık ama nerede yaşayacağımı bilmiyorum.”

Bir başka Suriyeli öğrenci de teröristlerin eğitimi aksattığını belirtti: “Teröristler yolu kesiyor o yüzden okula gelemeyen arkadaşlarımız oluyor”

Aynı öğrencinin son iki yıl için değerlendirmesini, aklı başında herkesin duymasında fayda var.

“Biz Suriye halkı teröristler tarafından hayatımızın engellenmesinden bıktık. Dertleri, Suriye’de güvenlik olmasın, istikrar olmasın. Onlar, biz eski rahat ve güzel günlerimize geri dönmeyelim istiyorlar. Ama istedikleri olmayacak. Biz burada yaşamımıza devam edeceğiz.”

Genç öğrencinin, teröristlerin demokrasi getirdiğini söyleyenlere de iki çift sözü var: “Özgürlük için Katar’dan mı gelecekler? Afganistan’dan mı gelecekler? Suriye’ye böyle özgürlük gelmez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu