Genel

Suriye’deki silahlı gruplar Humus’tan çekilmeye başladı

BM’nin arabuluculuğuyla Suriye yönetimiyle varılan anlaşma çerçevesinde Humus’un eski kent bölgesini işgal altında tutan silahlı gruplardan yaklaşık 200’ünün kenti terk ettiği bildirildi.

El Alem televizyonu, ilk grubun iki otobüsle kentten ayrıldığını belirterek bu çekilmeyle eş zamanlı olarak yaklaşık bir yıldır silahlı grupların kuşatması altında tutulan Halep’in Nubl ve Zehra beldelerine ulaşan yolun da açıldığını bildirdi.

Silahlı grupların çekilmesinden önce Humus Valisinin, Uzlaşma Komitesi ve BM temsilcisi ile çekilmeye nezaret edilmesi konusunda görüşmeler yaptığı bildirildi.

Öğlen saatlerinde ikinci grubun da kentten çekilme için hazırlık yaptığı belirtilirken Nubl ve Zehra beldelerine ilk insani yardımın da ulaştırıldığı bildirildi.

Görgü tanıkları, Humus’un eski kent bölgesinden Daru’l- Kebir bölgesine doğru çekilen ilk grup içerisinde yaklaşık 220 kişinin bulunduğunu söyledi.

El Meyadin televizyonu ise yapılan anlaşmaya rağmen silahlı grupların Nubl ve Zehra beldelerine 5 roket saldırısı düzenlediğini, roketlerin can kaybına neden olmadığını ancak maddi hasar yarattığını bildirdi.

Öte yandan Nubl ve Zehra beldelerine insani yardım götüren konvoyun silahlı gruplar tarafından durdurulduğu ve bölgede çatışmalar yaşandığı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı