Genel

Suriye’deki silahlı gruplar terörist faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor

Suriye’deki silahlı bir terör grubunun Dera Otoyolu üzerinde bulunan Mhacca Köprüsü yakınlarında yerleştirdiği el yapımı bombanın asayiş güçleri devriyesinin geçişi sırasında infilak etmesi ve ardından teröristlerin yoğun bir şekilde ateş açmaları neticesinde asayiş güçlerinden Uzman Çavuş Mecd Haşim Vennus şehit düştü. Terör saldırısında asayiş güçlerinden beş kişi daha farklı düzeylerde yaralandılar.

Dera’dan yetkili bir kaynak SANA muhabirine yaptığı açıklamada; el yapımı bombanın asayiş güçleri devriyesini hedef aldığını ifade ederek, patlamadan hemen sonra yolun sağ tarafında pusu kuran silahlı bir terör grubunun asayiş güçlerine yoğun bir şekilde ateş açtığını açıkladı.

Kaynak saldırı sonucunda Uzman Çavuş Vennus’un kafasından aldığı kurşun isabetiyle şehit olduğunu, Uzman Çavuş Mazin Duba, Astsubay Çavuş Samir el-Ahmet, Astsubay Üstçavuş Abdünnasır Şebani, Uzman Çavuş Seymon Muhammed ve Uzman Çavuş Alaa el-Hüseyin’in farklı düzeylerde kurşun isabeti aldıklarını ekledi.

Aynı kaynak; silahlı teröristlerin asayiş güçleri devriyesini hedef alarak patlattıkları el yapımı bombanın 10-15 kg ağırlığında olduğu tahminlerinde bulundu.

Bombanın şarapnelleri ve ardından teröristlerin açtıkları ateş sonucunda yaralanan Uzman Çavuş Mazin Duba; patlamanın olmasından önce motosiklet kullanan yüzü örtülü bir şahıs gördüğünü ifade ederek, bu şahısın teröristler için gözcü olduğu ve bombayı uzaktan kumandalı cihazla kendisinin patlattığı kanısında olduğunu söyledi.

Uzman Çavuş Duba; silahlı teröristlerin yaklaşık olarak beş kişi olduklarını ve otomatik silahlar kullandıklarına işaret etti.

Yaralılardan Uzman Çavuş Alaa el-Hüseyin ise; patlama neticesinde başının zedelendiğini ve görme sorunu yaşadığını söyledi.

Bu arada şehit düşen Uzman Çavuş Vennüs; 1990 Hama – Misyaf – Sindyane köyü doğumlu.

Kaçırıldıktan Bir Hafta Sonra Kurtarıldı

Bu arada güvenlik birimleri bugün semt ahalisiyle işbirliği içinde daha; silahlı terör gruplarının bir hafta önce Deblan semtindeki bir lokanta önünden kaçırmış oldukları Semire İbrahim adlı bayan vatandaşı sağ salim kurtarmayı başardı.

Homs Kentinin Velid semti ahalisinden bayan İbrahim; özel bir şirket olan Ferzat Kalkınma Şirketinde çalışıyor.

Diş Hekimini Kaçırdılar

Öte yandan silahlı bir terör grubu dün akşam İdlib iline bağlı Muarratulnuman Kentinde Diş Hekimi Adnan Şheyde’yı evinin önünden kaçırdı.

SANA muhabirine açıklama yapan yetkili bir kaynak;bir araba ve iki motosiklet kullanan yüzleri örtülü silahlı 3 kişinin kentin okul sağlık merkezinde görev yapan Diş Hekimi Şheyda’yı kentin kültür merkezi yakınlarında bulunan evi önünden silah zoruyla kaçırdıklarını söyledi.

Köprüyü Havaya Uçurdular

Diğer yandan silahlı bir terör grubunun bugün erken saatlerinde Homs iline bağlı Resten Kentini anayola bağlayan bir köprüyü el yapımı bombayla havaya uçurmaya girişmesi neticesinde köprüde ciddi maddi hasarlar meydana geldi.

SANA Muhabiri; köprünün silahlı terör grupları tarafından yerleştirilen el yapımı bir bombayla saat 03:45 civarında havaya uçurulduğunu aktardı. Patlamada herhangi bir beşeri hasarın meydana gelmediğini söyleyen muhabir; köprüde meydana gelen hasar maliyetinin yaklaşık olarak 20 milyon lira civarında olduğunu ekledi.

Muhabir; Arap Liginin Suriye’ye gönderdiği gözlemci heyetten bir ekibin olay mahalline geldiğini ve incelemelerde bulunduğunu ifade etti.

Şoförü Öldürüp Arabayı Gasp Ettiler

Hama kırsalında ise silahlı bir terör grubunun bugün; Soran kenti parti şubesinde şoför olarak çalışan Ahmet el-Hamruş adlı vatandaşa ateş açması neticesinde Hamruş şehit düştü.

SANA Muhabiri yetkili bir kaynaktan naklen; silahlı terör grubunun partiye ait bir araçta seyir eden Hamruş’a ana yolu üzerinde yaylım ateşi açtığını aktardı.

Hamruş’un bir çok kurşun isabeti almasıyla derhal hastaneye kaldırıldığını ifade eden muhabir; yapılan tüm tıbbi müdahalelere rağmen hayatının kurtarılamadığını ekledi.

Muhabir silahlı terör gruplarının Hamruş’un kullandığı aracı gasp ettiğini ve meçhul bir yere aldığını ifade etti.

Polis Memuruna Suikast

Bununla birlikte silahlı teröristler, İdlib Emniyet Müdürlüğünden Polis Memuru Halit el-Mustafa’ya İdlib’teki bir sebze pazarında bindikleri bir motosikletinüzerinden ateş açarak şehit etti.

SANA’nın İdlib Muhabiri, Polis el-Mustafa’nın başından aldığı iki kurşun isabeti sonucu şehit olduğunu belirtti.

Diğer yandan silahlı bir terör grubu, İdlib’in Eriha Kentinde Kooperatif Bankasına saldırdı.

5 Yaşındaki Çocuğun Parçalanmış Cesedi Bulundu

İdlib iline bağlı Kefer Roma beldesinde ise dün, iki gün önce kaybolan 5 yaşındaki Muhammed Bin Mahmut el-Hasan’ın cesedi beldedeki terk edilmiş bir evde bulundu.

SANA muhabiri, çocuğun parçalanmış cesedinin samanla örtüldüğünü bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı